pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Idea i światopogląd. Z badań nad historią filozofii polskiej i jej okolicami

Dane szczegółowe:
Wydawca: Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego
Rok wyd.: 2018
Oprawa: twarda
Ilość stron: 386 s.
Wymiar: 160x240 mm
EAN: 9788365787231
ISBN: 978-83-6578-723-1
Data: 2018-10-08
28.14 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Czym jest historia filozofii polskiej? Odpowiedź na powyższe pytanie wydaje się prosta. Historia filozofii polskiej bada historię filozofii w Polsce. Mówimy zatem o dyscyplinie historycznej, będącej dyscypliną pomocniczą nauki podstawowej, jaką jest filozofia, albo - ponieważ filozofia nie jest dyscypliną historyczną, lecz nauką spekulatywną albo analityczną - mówimy o dziedzinie badań interdyscyplinarnych, łączących kompetencje historyczne i filozoficzne. Historyk filozofii polskiej nie tylko zatem bada dzieje idei, lecz także widzi te ostatnie w ich historycznym i biograficznym kontekście; jego tematem są nie tylko dzieje pojęć, lecz także historia języka ojczystego, w którym były one artykułowane; i wreszcie - rzecz ostatnia, ale ważna - w jego polu badawczym pojawiają się obiekty materialne: manuskrypty, kolejne wydania analizowanych tekstów i szczegółowe pomiędzy nimi relacje.

Tak właśnie uprawia historię filozofii polskiej Stanisław Pieróg, któremu ten tom, złożony z prac jego uczniów i przyjaciół, jest dedykowany. W pracach Stanisława Pieroga i w jego aktywności nauczycielskiej jest jednak coś więcej, pewien znaczący naddatek, który - jeśli to właśnie od Pieroga chcielibyśmy się dowiedzieć, czym jest historia filozofii polskiej - sprawia, że odpowiedź na tytułowe pytanie przestaje być oczywista. Historia filozofii polskiej może być bowiem filozofią albo, mówiąc ostrożniej, pytanie, czym jest historia filozofii polskiej, może być pytaniem filozoficznym. Sposób, w jaki ją uprawiamy (a przynajmniej sposób, w jaki uprawia ją Stanisław Pieróg), zakłada już bowiem pewne filozoficzne rozstrzygnięcia (ze Wstępu Wawrzyńca Rymkiewicza).

Książka "Idea i światopogląd. Z badań nad historią filozofii polskiej i jej okolicami" - praca zbiorowa - oprawa twarda - Wydawnictwo Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego. Książka posiada 386 stron i została wydana w 2018 r. Cena 28.14 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.