pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko: autor tytuł  24h
Księgarnia »
Książki »
»
Idę tam gdzie idę. Kazik Staszewski. Autobiografia
Księgarnia »
Książki »
książka:

Idę tam gdzie idę. Kazik Staszewski. Autobiografia

Dane szczegółowe:
Wydawca: kosmos
Rok wyd.: 2015
Oprawa: miękka
Ilość stron: 432 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788394214005
ISBN: 978-83-9421-400-5
Data: 2015-10-12
Cena wydawcy: 44.91 złpozycja niedostępna

Idę tam gdzie idę. Kazik Staszewski. Autobiografia - Kazik Staszewski, Rafał Księżyk - opis książki:

Zobaczyłem, że w Ogrodzie Saskim na górce chłopaki bawia sie w wojnę. Nie znałem ich, jacyś z miasta przyszli. Wziąłem pistolet, zszedłem do nich. „Słuchajcie też bym sie chciał z wami pobawić w wojne ". „Pistolet masz?" „Mam. Pewnie". „No dobra. Jak sie nazywasz?". A ja przez długi czas wstydziłem sie swojego imienia. Kazik. Dziwne imię. Powiedziałem, że nazywam sie Wiktor. Strzelamy się, ganiamy po parku, jeden z nich wywalił do mnie serię. „Wiktor zabity!" - krzyczy. W feworze walki zdążyłem już zapomnieć, co mówiłem i biegnę dalej. „Kurwo - krzyczą - zabity jesteś!".

Trwa na scenie nieprzerwanie od 36 lat. Z Kultem, KNZ i jako Kazik stworzył utwory, które weszły do kanonu polskiej piosenki odmieniając go raz na zawsze. W autobiografii „Idę tam gdzie idę" Kazimierz Staszewski daleki jest jednak od powagi instytucji narodowej kultury. Odkrywa swe słabości i wybryki. Mówi o kulisach branży muzycznej, o używkach i o pustce. Wszysto, co słyszeliście od niego o miłości, przyjaźni, religii, polityce, zwątpieniu i nadziei, tu nabiera krwi, ciała i humoru.

Muzycy Pro Formy i KNZ mają inne źródła utrzymania, w Kulcie żyją tylko z tego, co zarobią w zespole. Nabrali kredytów, prawie wszyscy i tak sobie myślę, z jednej strony bardziej altruistycznie: Boże święty, co będzie, jak umrę czy zachoruję, a oni zostana z tymi kredytami?, a z drugiej bardziej egoistycznie: Co będzie, jak ten czy ów przestanie mi odpowiadać jako kolega czy muzyk?. Takie rzeczy mogą się zdarzyć, a tu sytuacja niemalże jak z sakramentu małżeństwa.

Do tego doprowadziła ta trzydziestoletnia historia, że ten mój najukochańszy twór i projekt najważniejszy dla mnie muzycznie, jest też miejscem, gdzie znajdują się moje lęki.

Dostajemy historię życia codziennego i niecodziennego w Polsce ostatniego półwiecza. Dzieciństwo w śródmieściu PRL’owskiej Warszawy. Eksplozja punk rocka. Stan Wojenny oczami Świadków Jehowy. Drapieżny czas transformacji. Internetowe jatki i polityczne podziały nowego wieku. Ale też cienie wojny i komunizmu, a także współczesny, walący się świat New Jersey i Teneryfy.

W zeszłym roku spotkaliśmy sie z Kukizem na koncercie na Śląsku, była rozmowa o okręgach jednomandatowych, „Musisz mi pomóc, żeby ruszyć całą ławą !" Mówił tonem jednocześnie nieznoszącym sprzeciwu i błagalnym, rodzaj prośby stawiającej mnie w takiej sytuacji, że kiedy odmówię, okaże się chujem, któremu wszystko jedno. Odpowiedziałem, że nie palę się do takiej działalności i jestem ignorantem w kwestii tychże okręgów. No i dostałem odpowiedź: „Tak, tak monarchia. Jedź ty na swoją Teneryfę. Podskakuj sobie na scenie, gdy ja się biorę za sprawy ważne dla Polski".

Rzecz opowiedziana z perspektywy równie odrębnej, jak jej bohater, a równocześnie traktująca o doświadczeniu kilku generacji Polaków równie uniwersalnie, jak jego piosenki.

Książka „Idę tam gdzie idę. Kazik Staszewski. Autobiografia” - oprawa miękka - Wydawnictwo kosmos.

Książka posiada 432 stron i została wydana w 2015 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Idę tam gdzie idę. Kazik Staszewski. Autobiografia"
Kazik Staszewski, Rafał Księżyk - autor m.in.:
King! Autobiografia - okładka książki
King! Autobiografia Muniek Staszczyk, Rafał Księżyk;
Nieprzysiadalność. Autobiografia - okładka książki
Nieprzysiadalność. Autobiografia Marcin Świetlicki, Rafał Księżyk;
AD/HD. Tymon Tymański. Autobiografia - okładka książki
AD/HD. Tymon Tymański. Autobiografia Tymon Tymański, Rafał Księżyk;
Desperado! Autobiografia - okładka książki
Desperado! Autobiografia Tomasz Stańko, Rafał Księżyk;