pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

I robi się ciemno Ed e subito sera. Wybór wierszy | Poesie scelte

Autor książki:

Salvatore Quasimodo

Dane szczegółowe:
Wydawca: Austeria
Rok wyd.: 2018
Oprawa: twarda
Ilość stron: 112 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788378661191
ISBN: 978-83-7866-119-1
Data: 2018-01-19
Cena wydawcy: 34.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Dwujęzyczny wybór wierszy Salvatore Quasimodo (1901-1968) - jednego z najznakomitszych włoskich autorów ubiegłego stulecia, wybitnego przedstawiciela hermetyzmu, laureata Nagrody Nobla z 1959 roku.

"Quasimodo reprezentuje to, co najważniejsze u poety. Wyszedł z klasycznej tradycji tłumacząc poezję grecką i łacińską, ale nie zaniedbywał autorów nowoczesnych, proponując nam liczne eseje oraz znakomite interpretacje poprzez przekłady dzieł Moliera i Szekspira. Przedstawiciel "sycylijskiego mikrokosmosu", który tak wiele wniósł do literatury włoskiej i europejskiej, osiąga najwyższe tony poetyckie w wierszach opiewających upływ czasu i "fragmentaryczną samotność" współczesności; tematy te zawarł w trzech emblematycznych wersach tytułowego wiersza "I robi się ciemno": "Każdy samotnie tkwi na sercu ziemi, przeszyty promieniem słońca. I robi się ciemno". Samotność, niemożność porozumienia i kruchość egzystencjalna, którym towarzyszą uczucia radości i bólu, ogarniają dzieło sycylijskiego poety i równocześnie przenikają całą myśl XX wieku, nacechowaną radykalnymi i gwałtownymi przemianami, ogromnymi tragediami ludzkimi wywołanymi wojennym szaleństwem, budzącymi wątpliwości u ludzi, uwiedzionych chwilowym promieniem słońca, po którym następuje ciemność, metafora końca, lecz zarazem zniechęcenia i pesymizmu, jak u Ugo Foscolo". (z wprowadzenia Ugo Rufino)
"Dla wielu czytelników poezji w Polsce i na świecie Salvatore Quasimodo pozostaje dziś autorem jednego wiersza - "Ed e subito sera", który umieścił na samym początku "Acque e terre", swojego pierwszego zbioru wydanego w 1930 roku. O co toczy się gra w tym zdumiewającym epigramacie" (...) Salvatore Quasimodo, poeta z miasta Modica na obrzeżach archaicznej ojczyzny Śródziemnomorza, Wielkiej Grecji, złapał zasadę życia, jego aspirację, nadzieję, złudzenie, piękno, wreszcie oszustwo. Przeświadczenie bezkresu i nieoczekiwany koniec. Nie tylko złapał, ale też zamknął w maleńkim przedmiocie, który każdy może schować i trzymać w dłoni, nosić przez resztę życia po świecie i pokazywać innym mówiąc: oto my, nasza egzystencja i świat. Wiersz - butelka lejdejska. Wiersz - kropla słonecznej krwi. Wiersz - bursztyn ze znieruchomiałym istnieniem. Wiersz - wszystko, zaklęte w trzech doskonałych linijkach". (z posłowia Jarosława Mikołajewskiego)

Książka "I robi się ciemno Ed e subito sera. Wybór wierszy | Poesie scelte" - Salvatore Quasimodo - oprawa twarda - Wydawnictwo Austeria. Książka posiada 112 stron i została wydana w 2018 r.