pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Hope Is of a Different Color. From the Global South To The Łódź Film School

Autor książki:

Magda Lipska, Monika Talarczyk

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Rok wyd.: 2021
Oprawa: miękka
Ilość stron: 384 s.
Wymiar: 196x138 mm
EAN: 9788364177873
ISBN: 978-83-6417-787-3
Data: 2022-03-21
34.57  49.00  14.43 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Fascynująca opowieść o studentach z Globalnego Południa, którzy uczyli się w Polsce w czasach zimnej wojny.
Łódź, jako drugie co do wielkości miasto w Polsce, była punktem węzłowym dla zagranicznych studentów, którzy uczyli się w PRL od połowy lat 60. ubiegłego wieku do transformacji ustrojowej. Łódzka Filmówka, należąca od 1955 roku do Międzynarodowego Stowarzyszenia Szkół Filmowych i Telewizyjnych (CILECT), była szczególnie lubianym celem studenckich podróży. Młodzi adepci sztuki filmowej z Afryki, Ameryki Łacińskiej i Bliskiego Wschodu stanowili jedną trzecią populacji zagranicznych studentów. Szkoła w obiegu międzynarodowym cieszy się znakomitą reputacją, a jednak doświadczenia uczących się w niej filmowców z Globalnego Południa są nadal bardzo słabo znane zarówno w Polsce, jak i poza nią. Jest to więc publikacja pionierska.
Książka Hope Is of a Different Color przedstawia historię wymiany studenckiej między używając ówczesnej nomenklatury krajami rozwijającymi się i Polską Republiką Ludową w czasach zimnej wojny. Jej autorzy i autorki rzucają światło na doświadczenia i kariery pokolenia młodych filmowców w Łodzi, z których liczni osiągnęli później sukces artystyczny w swoich krajach rodzinnych. Książka ukazuje nowe pole badawcze i rosnące zainteresowanie kwestią stosunków rasowych w Europie Wschodniej i Centralnej. Eseje, które się na nią składają pisane są z rozmaitych perspektyw: socjologicznej, politologicznej oraz z punktu widzenia historii sztuki i filmu.
Tom zawiera również niepublikowane wcześniej fotografie i ujęcia z filmów, pochodzące z archiwów prywatnych oraz materiał wizualny i tekstowy z kolekcji łódzkiej Szkoły Filmowej.

Książka "Hope Is of a Different Color. From the Global South To The Łódź Film School" - Magda Lipska, Monika Talarczyk (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Książka posiada 384 stron i została wydana w 2021 r. Cena 34.57 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]