pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Holoubek. Rozmowy

Dane szczegółowe:
Wydawca: Prószyński
Rok wyd.: 2018
Oprawa: twarda
Ilość stron: 240 s.
Wymiar: 168x240 mm
EAN: 9788381232050
ISBN: 978-83-8123-205-0
Data: 2018-03-07
27.86  42.00  14.14 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Zapis rozmów Małgorzaty Terleckiej-Reksnis z Gustawem Holoubkiem dokumentuje opowieść jednego z najwybitniejszych polskich aktorów. W miarę upływu lat dzielących nas od słynnej inscenizacji "Dziadów" w reżyserii Kazimierza Dejmka jego rola Konrada w coraz większym stopniu staje się mitem, sam zaś aktor przeszedł do historii i legendy polskiego teatru.

Rozmowy odbywały się w różnych miejscach, latach i okolicznościach. Dla Gustawa Holoubka był to czas otwarty, ciągle jeszcze pełen możliwości. W trakcie powstawania książki nagle został przecięty, zatrzymany. I słowa, które były żywą rozmową, okazały się podsumowaniem osobistego i artystycznego życia, swoistym testamentem.

Dziś, po dziesięciu latach od śmierci Gustawa Holoubka, jego opowieść staje się historią. Wypowiedzi aktora poza osobistą narracją zyskują dodatkowy wymiar zapisu konkretnego czasu: drugiej połowy dwudziestego i początku dwudziestego pierwszego wieku. I jako takie wymagają uzupełnienia o świadectwa, dokumenty i komentarze.

Dlatego ukazuje się drugie wydanie książki "Holoubek. Rozmowy", wzbogacone o rozbudowane wyjaśnienia i materiały źródłowe, które w interesujący i rzeczowy sposób uściślają fakty, prezentują oceny, przywołują kontekst wydarzeń. Gorące polemiki, spory, recenzje i sądy, czyli historię sprawdzoną i udokumentowaną, autorka lokuje w przypisach-komentarzach, budując nad rozmowami z aktorem dialog Gustawa Holoubka ze swoim czasem.

Małgorzata Terlecka-Reksnis - dziennikarka, reporterka, współpracowała z "Reporterem", "Polityką", "Rzeczpospolitą", "Notatnikiem Teatralnym", "Twoim Stylem", "Zwierciadłem". Jest autorką czteroodcinkowego filmu dokumentalnego o Gustawie Holoubku, cyklu wywiadów z polskimi twórcami oraz portretów gwiazd polskiej sceny zebranych tomie Soc, pop, post. "Portrety gwiazd" (2013). Ma na swoim koncie wiele publikacji poświęconych Gustawowi Holoubkowi oraz Tadeuszowi Konwickiemu (m.in. w : "Artyści Sceny Polskiej w ZASP 1918 - 2008", "Konwicki. Kompleks (Universitas 2010)", "Nasze histerie", "Nasze nadzieje (Iskry 2013)". Obecnie związana jest z Zakładem Teatru i Widowisk w Instytucie Kultury Polskiej UW.

Książka "Holoubek. Rozmowy" - Małgorzata Terlecka-Reksnis - oprawa twarda - Wydawnictwo Prószyński. Książka posiada 240 stron i została wydana w 2018 r. Cena 27.86 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Z Pokorą przez życie - okładka książki

Z Pokorą przez życie

Wojciech Pokora, Krzysztof Pyzia
W życiu jak w teatrze - okładka książki

W życiu jak w teatrze

Edward Dziewoński
Ja, Fronczewski - okładka książki

Ja, Fronczewski

Piotr Fronczewski, Marcin Mastalerz
Produkty podobne:
Przypuszczam, że wątpię - okładka książki

Przypuszczam, że wątpię

Bohdan Łazuka, Karolina Prewęcka