pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Historia pisana chłopską krwią. Zamojszczyzna, Wołyń i Małopolska...
Książki »
Książki »
Tytuł książki:

Historia pisana chłopską krwią. Zamojszczyzna, Wołyń i Małopolska Wschodnia w latach II wojny światowej

Autor książki:

Janusz Gmitruk

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego
Rok wyd.: 2015
Oprawa: miękka
Ilość stron: 292 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788379010691
ISBN: 978-83-7901-069-1
Data: 2015-08-07
35.25 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Wydarzenia na Zamojszczyźnie na przełomie lat 1942 i 1943 były czymś wyjątkowym w dziejach narodów okupowanych przez III Rzeszę. Ich oblicze i zasięg określała nie tylko zbrojna działalność ruchu oporu, ale również powszechny w niej udział ludności chłopskiej. Jej zachowania i postawy w głównej mierze zdecydowały o ludowym, plebejskim charakterze Powstania Zamojskiego.

Od wydarzeń tych upłynęło już wiele lat, a ówczesna rzeczywistość obfitowała w wiele głośniejszych starć z okupantem. Mimo to wracamy dziś do nich pamięcią, kierowani podziwem dla męstwa i odwagi tej garstki żołnierzy, którzy zdecydowali się stawić czoła potędze wroga sięgającego po zwycięstwa na wszystkich frontach wojny. Byli to w większości ludzie młodzi, dobrze jeszcze z żołnierskim rzemiosłem niezapoznani, których do zbrojnego czynu zainspirowała wojskowa organizacja ruchu ludowego - Bataliony Chłopskie.

Wielki dramat Zamojszczyzny nie miał równego sobie odpowiednika w dziejach całej ówczesnej Europy. Niniejsza publikacja przygotowana została z okazji siedemdziesiątej piątej rocznicy powstania Batalionów Chłopskich. Chcielibyśmy w niej przypomnieć nie tylko fakty historyczne z przebiegu wydarzeń na Zamojszczyźnie i Kresach Wschodnich w latach II wojny światowej, ale także ich bohaterów. Mieszkańców polskich wsi, którzy stanęli do walki w obronie rodzinnej ziemi i przetrwania biologicznego całego narodu.

Książka "Historia pisana chłopską krwią. Zamojszczyzna, Wołyń i Małopolska Wschodnia w latach II wojny światowej" - Janusz Gmitruk (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Książka posiada 292 stron i została wydana w 2015 r. Cena 35.25 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Spis treści:

Wstęp
Marcin Wichmanowski - Zamojszczyzna przed wybuchem II wojny światowej. Tragiczny wrzesień 1939 roku
Wojciech Włodarkiewicz - Kresy Wschodnie przed wybuchem wojny oraz w okresie kampanii polskiej 1939 roku
Piotr Matusak - Wojna i okupacja na Lubelszczyźnie. W cieniu Generalnego Planu Wschodniego
Włodzimierz Ważniewski - Wołyń i Małopolska Wschodnia w Iatach 1939-1944. Ruch oporu i ludność cywilna w walce o biologiczne przetrwanie.
Damian Markowski - Polityka Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów wobec ludności polskiej w Iatach 1939-1944. Szkic syntetyczny.
Janusz Gmitruk - Chłopi i ludowcy wobec Sonderlaboratorium SS - Powstanie Zamojskie
Mariusz Kwiatkowski - Powstanie hrubieszowskie. Szczególna sytuacja ludności polskiej na południu powiatu
Romuald Turkowski - Rada Narodowa Rzeczypospolitej Polskiej wobec i prześladowań wsi na Zamojszczyźnie i Kresach Wschodnich podczas II wojny światowej
Rafał Roguski - Zygmunt Jan Rumel, bohater Kresów Wschodnich
Paweł Żarkowski - Samoobrona ludności polskiej na Zamojszczyźnie w latach II wojny światowej Stanisław Ozonek - W 70. rocznicę wypędzania i eksterminacji ludności w okupowanej Polsce. W 70. rocznicę Powstania Zamojskiego przeciw realizacji „Generał Plan Ost”
Eugeniusz Jabłoński - Nie tylko dociekanie prawdy, ale i hołd patriotom
Indeks osób

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Janusz Gmitruk (red.) - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Pogrzebana prawda - okładka książki

Pogrzebana prawda

Marek Pyza
Produkty podobne:
Wołyń we krwi 1943 - okładka książki

Wołyń we krwi 1943

Joanna Wieliczka-Szarkowa