pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Henryk Sienkiewicz w literaturze i krytyce. Tom 8
książka:

Henryk Sienkiewicz w literaturze i krytyce. Tom 8

Dane szczegółowe:
Wydawca: DiG
Rok wyd.: 2018
Oprawa: twarda
Ilość stron: 360 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788328600409
ISBN: 978-83-2860-040-9
Data: 2018-12-18
Cena wydawcy: 52.50 złpozycja niedostępna

Henryk Sienkiewicz w literaturze i krytyce. Tom 8 - opis książki:

Zbiorowa monografia Henryk Sienkiewicz w literaturze i krytyce literackiej to kolejny plon projektu badawczego: "Henryk Sienkiewicz w kulturze polskiej XX wieku. Polskość i nowoczesność. Recepcja i nowe odczytania". Składa się na nią 18 prac 20 autorów, podzielonych na dwie części: pogłosy krytycznoliterackie oraz pogłosy w literaturze i innych mediach.

Jakkolwiek sienkiewiczologia obfituje w dość bogaty zbiór prac poświęconych recepcji twórczości Sienkiewicza, to jednak niniejsza książka zawiera propozycje nowych interpretacji głosów krytyki literackiej o pisarzu, stosunku, jaki mieli doń wybitni twórcy współcześni i potomni, wreszcie także sposobów funkcjonowania tekstów Sienkiewiczowskich w różnych przestrzeniach literatury i kultury współczesnej, nie tylko zresztą polskiej.

Czytelnik monografii odkryje w niej między innymi meandry dialogów - między Żeromskim, Miłoszem, Gombrowiczem a Sienkiewiczem, uświadomi sobi e niejednoznaczny stosunek doń endecji, rozezna się w skomplikowanych (w tym ideolog iczno-politycznych) mechanizmach rocznicowej recepcji twórczości pisarza w roku 1946, dowie się wreszcie, jaką konwencją operowały powieści biograficzne Jemu poświęcone. Autorzy niektórych tekstów przebadali nadto pogłosy twórczości Sienkiewicza w kulturze popularnej, w najnowszej literaturze fantasy, w świecie innych mediów.

Swoim zasięgiem poznawczym i różnorodnością tematyczną monografia ta wyróżnia się na niwie najnowszej sienkiewiczologii. W wielu aspektach ma charakter pionierski, nadto wytycza też drogi badawcze, których twórcza kontynuacja może odsłonić jeszcze wiele aspektów funkcjonowania Sienkiewicza w kulturze polskiej i obcej.

Książka „Henryk Sienkiewicz w literaturze i krytyce. Tom 8” - oprawa twarda - Wydawnictwo DiG.

Książka posiada 360 stron i została wydana w 2018 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Henryk Sienkiewicz w literaturze i krytyce. Tom 8"