pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Halny

Autor książki:

Igor Jarek

Dane szczegółowe:
Wydawca: Nisza
Rok wyd.: 2020
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 256 s.
EAN: 9788366599079
ISBN: 978-83-6659-907-9
Data: 2020-09-17
29.16 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Opowiadania zebrane w tomie Halny (Nowohucka kolęda, Królowa i Halny) łączy miejsce akcji - Nowa Huta - i środowisko bohaterów. To gangsterzy, dilerzy narkotyków, nieudani muzycy po wyrokach za spowodowanie po pijanemu śmierci kilku osób. Jak napisał Jarosław Rojek, bohaterowie Jarka snują eposy o skurwionych superbohaterach, rycerskie romanse bez szczęśliwego zakończenia, moralitety bez rozgrzeszającego morału. Ich wewnętrzne monologi są prawdziwe, także za sprawą języka, brutalnego, wulgarnego, o mocnym, miejscami rapowym rytmie.

Halny jest portretem miasta, chociaż nie tego kulturalnego, ani nawet tego znanego turystom. Nie chodzi tu też o historię czy np. topografię. Igor Jarek z wielkim talentem portretuje mieszańców. Tych, którzy z Krakowem Miastem Literatury UNESCO nie mają nic wspólnego, bo jak zauważył Jarosław Rojek, Huta z opowiadań Jarka to id wielkiego miasta, jego ciemna strona, rezerwuar wszystkiego, co najgorsze, co nie znosi dziennego światła.

Igor Jarek debiutował w 2008 roku jako dziewiętnastolatek, laureat konkursu im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, tomikiem wierszy Różyczka. Wydał też zbiór Białaczka. Wiersze publikuje również w Odrze, Śląsku, Opcjach, Portrecie, Arkadii, Gazecie Wyborczej, Zeszytach Poetyckich.

Wraz z żoną, graficzką Judytą Sosną, stworzył trzy komiksy wydane przez Kulturę Gniewu:
Słowacki, Spodouści i Czarna Studnia. W Dialogu opublikował dramat Glück Auf! i monodram Królowa.

Nie ukończył nauki w liceum. Do 2010 utrzymywał się z prac dorywczych, pracował też w Wielkiej Brytanii, przez kilka lat był górnikiem w KWK Staszic. Ostatnio razem z żoną i córką mieszka na Nowej Hucie.

Książka "Halny" - Igor Jarek - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Nisza. Książka posiada 256 stron i została wydana w 2020 r. Cena 29.16 zł. Zapraszamy na zakupy!