pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Gorzki smak czekolady. Lucullus i inne opowiadania
Tytuł książki:

Gorzki smak czekolady. Lucullus i inne opowiadania

Autor książki:

Leopold Tyrmand

Dane szczegółowe:
Wydawca: MG
Rok wyd.: 2015
Oprawa: twarda
Ilość stron: 384 s.
Wymiar: 145x210 mm
EAN: 9788377793404
ISBN: 978-83-7779-340-4
Data: 2015-10-20
33.32  44.90  11.58 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Komplet opowiadań Leopolda Tyrmanda.

W opowiadaniach Tyrmanda znajdziemy mozaikę, z której można poskładać całe jego życie. Mozaikę barwną i niezwykłą. Jak cała jego twórczość. Jak cały Tyrmand.

Opisywał swoje przeżycia wojenne, fascynację sportem, snuł rozważania nad naturą ludzką. Ale przede wszystkim pisał o sobie, a pisząc o sobie - opisywał otaczający go świat. A miał z czego czerpać.

Urodził się w Warszawie w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Przed wojną zdążył jeszcze przez rok studiować w Paryżu na wydziale architektury. Po wybuchu wojny, który zastał go w Warszawie, wyjechał do Wilna, gdzie jednak w 1940 roku został aresztowany przez NKWD za przynależność do organizacji antyradzieckiej. Udało mu się uciec z więzienia po ataku nazistów na Wilno. Potem trafił do Niemiec na roboty. Pracował jako tłumacz, kelner, robotnik kolejowy i marynarz. W tej ostatniej roli próbował przedostać się w 1944 do neutralnej Szwecji, został jednak schwytany i osadzony w obozie koncentracyjnym Grini. Po wojnie pozostał jeszcze przez rok w Danii i Norwegii, pracował dla Czerwonego Krzyża, był też korespondentem Polpressu. W kwietniu 1946 wrócił do Polski. Podjął pracę jako dziennikarz "Przekroju". Od 1950 zaczęło się stopniowe wyrzucanie go z kolejnych gazet, w końcu przygarnął go "Tygodnik Powszechny". Jednak, kiedy w marcu 1953 roku, TP został zamknięty po odmowie druku oficjalnego nekrologu Stalina, Tyrmand został obłożony nieoficjalnym zakazem publikowania. Wtedy to powstał jego Dziennik 1954. W 1955 na chwilę coś się zmienia i Tyrmand wydaje w Czytelniku Złego, który natychmiast staje się bestsellerem. Potem zdążył jeszcze opublikować pierwszą część mini powieści Wędrówki i myśli porucznika Stukułki. Fragmenty Życia towarzyskiego i uczuciowego, które ukazały się w "Kulturze", wywołały wściekłość tzw. Salonu. Potem już cenzura zatrzymywała jego kolejne książki, odmawiano też wznowień. Nie miał poparcie w środowisku literackim. Wreszcie w 1965 roku otrzymał paszport i wyjechał z Polski.

Książka "Gorzki smak czekolady. Lucullus i inne opowiadania" - Leopold Tyrmand - oprawa twarda - Wydawnictwo MG. Książka posiada 384 stron i została wydana w 2015 r. Cena 33.32 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Leopold Tyrmand - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Cywilizacja komunizmu - okładka książki

Cywilizacja komunizmu

Leopold Tyrmand
Filip - okładka książki

Filip

Leopold Tyrmand
Dziennik 1954 - okładka książki

Dziennik 1954

Leopold Tyrmand
Siedem dalekich rejsów - okładka książki

Siedem dalekich rejsów

Leopold Tyrmand
Dzień tryfidów - okładka książki

Dzień tryfidów

John Wyndham
Jezioro tajemnic - okładka książki

Jezioro tajemnic

Denise Hunter
Produkty podobne:
Modlitwa za Owena - okładka książki

Modlitwa za Owena

John Irving
Utopek - okładka książki

Utopek

Leszek Libera