pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Gorycz zwycięstwa. Los Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie po II wojnie...
Książki »
Tytuł książki:

Gorycz zwycięstwa. Los Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie po II wojnie światowej 1945-1949

Autor książki:

Mieczysław Nurek

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego
Rok wyd.: 2018
Oprawa: twarda
Ilość stron: 727 s.
Wymiar: 169x245 mm
EAN: 9788378656579
ISBN: 978-83-7865-657-9
Data: 2018-06-11
74.22 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

Gorycz zwycięstwa. Los Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie po II wojnie światowej 1945-1949 - Mieczysław Nurek - opis książki:

Monografia przywraca zbiorowej pamięci los Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie po II wojnie światowej. Był to los tragiczny, zwycięskie mocarstwa zniweczyły bowiem wysiłek wojenny walczącego na Zachodzie polskiego sojusznika, oddając jego kraj w sferę wpływów sowieckich. W ten sposób konstytucyjnym władzom Rzeczypospolitej i ich siłom zbrojnym został nadany status przegranego zwycięzcy.

Książka przybliża dramatyczny dla Polaków na Zachodzie czas podejmowania jednej z najważniejszych w życiu decyzji - wracać czy nie wracać do Polski, innej przecież niż ta, o którą walczyli od pierwszego do ostatniego dnia wojny. Dramat żołnierza polskiego na Zachodzie pogłębiała polityka rządu brytyjskiego, dążącego do pozbycia się niedawnych sojuszników, podczas gdy zdominowany przez komunistów Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej podejmował różnorakie działania, by uniemożliwić repatriację jak największej liczbie żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Konsekwencją polityki mocarstw była decyzja rządu brytyjskiego o demobilizacji - likwidacji Polskich Sił Zbrojnych.

Mieczysław Nurek jako pierwszy tak obszernie opracował jeden z najważniejszych aspektów brytyjsko-polskich i polsko-brytyjskich stosunków politycznych tamtego czasu, jakim był powojenny los Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. O sile przekazu tej książki stanowi nie sensacja, a prawda zawarta w źródłach.

Książka „Gorycz zwycięstwa. Los Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie po II wojnie światowej 1945-1949” - oprawa twarda - Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego. Książka posiada 727 stron i została wydana w 2018 r. Cena 74.22 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Gorycz zwycięstwa. Los Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie po II wojnie..."
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
Zapiekła gorycz - okładka książki
Zapiekła gorycz Zygmunt Narski
Studia z dziejów Polskich Sił Zbrojnych - okładka książki
Studia z dziejów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie... Piotr Chmielowiec, Krzysztof A. Tochman (red.)