pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Głośnik w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce. Seria: Reportaż

Autor książki:

Aneta Pawłowska-Krać

Dane szczegółowe:
Wydawca: Czarne
Rok wyd.: 2022
Oprawa: miękka
Ilość stron: 232 s.
Wymiar: 133x215 mm
EAN: 9788381914055
ISBN: 978-83-8191-405-5
Data: 2022-02-14
Cena wydawcy: 39.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Co czwarty Polak w jakimś momencie życia miał kłopoty ze zdrowiem psychicznym - wynika z badania dotyczącego kondycji psychicznej mieszkańców Polski. To znaczy, że ponad osiem milionów osób w naszym kraju doświadczało lub doświadcza zaburzeń psychicznych. Ale z powodu słabej dostępności pomocy - i uprzedzeń wobec ludzi chorych - do psychologa lub psychiatry trafiło zaledwie szesnaście procent. Problem chorób i zaburzeń psychicznych dotyka osób w każdym wieku, od dzieci po ludzi starszych. Cierpią między innymi na schizofrenię, depresję, uzależnienia, zaburzenia odżywiania czy zaburzenia rozwojowe. Często kłopoty sprawia już postawienie diagnozy, leczenie jest jeszcze większym wyzwaniem. To proces, który może trwać latami, wymaga cierpliwości, elastyczności, wytrwałości - tak pacjenta, jak i lekarzy. Wymaga też dobrego planu - i pieniędzy. Jak to wygląda w Polsce
Aneta Pawłowska-Krać rozmawia z pacjentami i ich rodzinami, z psychiatrami, pielęgniarzami i pielęgniarkami i kreśli obraz polskiej psychiatrii, niestety w ciemnych barwach. Pacjenci są hospitalizowani za późno, zostają w szpitalach za długo, nie mają tam odpowiedniego wsparcia i opieki, są faszerowani lekami i wypuszczani z oddziałów bez wskazówek, jak radzić sobie dalej. Trudno jednak całą winą obarczać personel szpitali i poradni - jest tak nieliczny i przeciążony, że zwyczajnie nie może poświęcić pacjentom tyle uwagi, ile potrzebują. Czy jest wyjście z tej sytuacji Autorka przygląda się rozwiązaniom przyjętym w innych krajach, analizuje wdrażaną obecnie z pewnym trudem reformę psychiatrii. I choć widać światełko w tunelu, nie sposób stwierdzić, czy to wyjście, czy może rozpędzony pociąg, który zbliża się w naszym kierunku i już za późno, by uniknąć kolizji.

Książka "Głośnik w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce. Seria: Reportaż" - Aneta Pawłowska-Krać - oprawa miękka - Wydawnictwo Czarne. Książka posiada 232 stron i została wydana w 2022 r.