pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Filozofia tożsamości

Autor książki:

Jerzy Kojkoł

Dane szczegółowe:
Wydawca: HARMONIA
Rok wyd.: 2007
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 322 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788371342745
ISBN: 978-83-7134-274-5
Data: 2022-04-14
17.78  19.95  2.17 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Opis książki:


Pozycję tę adresujemy do osób zajmujących się lub interesujących szeroko pojętymi naukami społecznymi i humanistycznymi, a więc pracowników akademickich, studentów, pracowników instytucji edukacyjnych i kulturalnych.

„Tożsamość jako zjawisko społeczne i indywidualne z jednej strony uznawana jest za problem uniwersalny, powszechny i wieloaspektowy, z drugiej natomiast wciąż partykularny i jednowymiarowy. Można co prawda wyróżnić wiele jej rodzajów oraz sposobów kształtowania, ale jest ona w swej istocie tylko (albo aż) poznaniem, zrozumieniem, zaakceptowaniem bądź odrzuceniem. Jest szczególną formą interakcji. (...)
Pojęcie tożsamości (...) jest różnie definiowane.

Z jednej strony więc trzeba pamiętać o jego »wszechogarniającej« możności, ponieważ jest kluczem, a może lepiej – wytrychem, dla wielu myślicieli głoszących otwartość i humanizm, często w wersji ideologicznej.

Wydaje się, że w tym kontekście nie odsłania ono jednak nowej perspektywy metodologicznej. Z drugiej strony podkreślić należy potencjalną przydatność teoretyczną tej kategorii, gdy określi się jej odrębność od innych, takich jak osobowość, etos czy charakter.

Najistotniejsze jest jednak traktowanie tożsamości jako świadomości istnienia indywidualnego i uniwersalnego.

W tym sensie w kształtowaniu własnej »jaźni« ważna jest otwartość na »innego«, sprzeciwiająca się dogmatyzacji wszelkich elementów kultury.

W takich i innych sensach toczy się dyskurs na łamach tej książki, której tytuł Filozofia tożsamości jest przede wszystkim zaproszeniem do dalszych rozważań”.

Książka "Filozofia tożsamości" - Jerzy Kojkoł - oprawa Miękka - Wydawnictwo HARMONIA. Książka posiada 322 stron i została wydana w 2007 r. Cena 17.78 zł. Zapraszamy na zakupy!

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]