pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Filmiłości

Autor książki:

Jacek Melchior

Dane szczegółowe:
Wydawca: Szelest
Rok wyd.: 2022
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 352 s.
EAN: 9788365381194
ISBN: 978-83-6538-119-4
Data: 2022-05-13
32.89 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Pamięta się filmy, nie życie. Chyba, że się przecinają...

Pełna humoru opowieść o kilkupokoleniowej rodzinie z historią kina w tle.

Czy aby nie jesteśmy tym, co obejrzeliśmy I jak tu się zrozumieć
Maria wychowała się przed wojną na głupawych komedyjkach: "Ada, to nie wypada", no wiecie!
Jej córka Adela w czasach głębokiego komunizmu, na prawomyślnych gniotach w stylu "Żołnierza zwycięstwa".

Wnuczka Róża trzęsła się na "Trzęsieniu ziemi", a prawnuczka Wanda, owładnięta "Wirującym seksem", nie bez powodu twierdzi, że jest żywym dowodem na magię kina!
No i Marlonek - dziecko epoki, cierpiącej na pokawałkowanie i ADHD.

Ale może historia zatoczyła koło Filmiki braci Lumiere, od których wszystko się zaczęło, nadają się idealnie na youtubea i mają setki tysięcy wyświetleń...

Książka "Filmiłości" - Jacek Melchior - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Szelest. Książka posiada 352 stron i została wydana w 2022 r. Cena 32.89 zł. Zapraszamy na zakupy!

Ocena: 4 (z 1 ocen)
kolorkolorkolorkolorszara

Opinie/recenzje:

Autor: ms.podgorska; Ocena: 4 pkt.; Data: 2022-05-20 ; Zobacz regulamin pkt 2.5
Cztery pokolenia kobiet z historią kina w tle.

Seniorka Maria, urodzona jeszcze przed wojną, wychowana nie tylko na lekkich, mało wymagających komediach, ale także na wybitnych klasykach kina grozy.
Jej córka Adela - na filmach przesyconych propagandą, pamiętających czasy głębokiego komunizmu, historiach o kołchoźnikach i stachanowcach oraz na robotniczo-chłopskich dramatach.
Z kolei wnuczka Róża trzęsła się i płonęła na doskonałych filmach katastroficznych, gasząc ogień wodą Jeziora osobliwości.
I najmłodsza, prawnuczka Wanda - ta, która miała zostać sławną aktorką, zatracona w krokach Dirty Dancing, wytańczyła sobie zgoła odmienną przyszłość.

A w tym zwariowanym świecie kobiet, mały Marlonek - syn Wandy, który rośnie jak na filmach w świecie, w którym fikcja staje się namacalna, wręcz tworzy rzeczywistość i to jest jedna z najwspanialszych rzeczy jakie umożliwia kino: sprawić, że nieprawdopodobne staje się prawdopodobnym.

A gdyby tak odwrócić schemat?
Gdyby to, czego jesteśmy pewni, okazało się iluzją?
Pamiętaj, filmy to nie wszystko!To cztery kobiety reprezentujące zupełnie różne czasy i ukazuje odmienne oblicze kina.
Choć każdej przyszło zagrać inną rolę w filmie zwanym życie, łączy je jedno: ich świat przeplata się i łączy z losami postaci ze znanych filmów.
Na kartach powieści poznajemy historie czterech kobiet o zupełnie innych doświadczeniach, przekonaniach i sposobach na życie.
Pomimo, że wszystkie łączą więzy krwi i wspólny cel: przetrwanie ukochanej wypożyczalni filmów, ich relacje nie są wolne od sporów i kłótni.
Autor świetnie wykreował swoje bohaterki, które reprezentują zupełnie różne czasy, tym samym ukazując odmienne oblicze kina w różnych latach.
Uważam, że każdy czytelnik, starszy, czy młodszy, odnajdzie siebie w którejś z czterech postaci.

Prosty, współczesny język Jacka Melchiora, osadzony w ramach literatury obyczajowej, okraszony licznymi, znanymi na pamięć hasłami w stylu życie jest jak pudełko czekoladek..., prowadzi czytelnika przez historię kina od czasów wojny, czyniąc ją niezwykle przystępną, wręcz namacalną, dla czytelnika w każdym wieku.
Ten zabieg sprawia, że Filmiłości jest lekturą wyjątkowo oryginalną, nieoczywistą, inną niż wszystkie, która z pewnością przekona do siebie wielu i to nie tylko amatorów kina.

Czy po raz kolejny historia zatoczy koło i to od czego się wszystko zaczęło, będzie można wsadzić w ramy współczesnego świata?


***

Mówią, że pamięta się filmy, nie życie, jednak powieść Jacka Melchiora udowodni, że w momencie, w którym świat ekranowy, niemal pokrywa się z tym realnym, doskonale zapamiętamy każdą jedną chwilę, ale pamiętajmy, że filmy to nie wszystko.