pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Ewangelia według... Współczesne powieści inspirowane Księgami Nowego Testamentu

Dane szczegółowe:
Wydawca: Towarzystwo Naukowe KUL
Rok wyd.: 2020
Oprawa: miękka
Ilość stron: 273 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788373069718
ISBN: 978-83-7306-971-8
Data: 2021-06-30
26.20 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Opis książki:

Autorka już wiele lat temu dała się poznać jako rzetelna interpretatorka biblijnych tropów w literaturze współczesnej, ważna uczestniczka i organizatorka konferencji naukowych poświęconych relacji Biblii i literatury. Można było się spodziewać, że zaproponuje wydawnictwu swoiste zwieńczenie drogi już pokonanej, zbiór szkiców onegdaj opublikowanych. Tak się jednak nie stało. Badaczka z werwą weszła w zupełnie nowy obszar i zaproponowała monografię odznaczającą się wielką innowacyjnością. Przedmiotem analiz prof. Mirosławy Ołdakowskiej--Kuflowej stały się powieści, które - o ile mi wiadomo - nie doczekały się dotąd w Polsce żadnych prac naukowych i pozostają na obrzeżach naszej literackiej świadomości. Niesłusznie. Lubelska literaturoznawczyni udowadnia bowiem, że w ich wnętrzu kryje się niezwykle interesująca problematyka, znacznie poszerzająca nasz obraz tego, co nazywamy nowoczesnością.

Z recenzji prof. dr. hab. Wojciecha Kudyby Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Przedmiotem badań Autorki są współczesne powieści pisane przez autorów pochodzących z różnych kręgów kulturowych i światopoglądowych, które czerpią inspirację z tekstów Ewangelii. Głównymi bohaterami tych powieści są Jezus z Nazaretu, Maryja, Poncjusz Piłat i Judasz. Autorka wykorzystuje w swej pracy założenia metodologiczne, które zostały wypracowane na gruncie literackiej sakrologii przez środowisko badaczy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (prof. Maria Jasińska-Wojtkowska, prof. Stefan Sawicki). Podstawą tych badań jest tzw. kwadrat sakrologiczny, którego wierzchołkami są sacrum, homo religiosus, epifania, sacrosfera. Kwadrat ten stanowi swoisty probierz w badaniach zjawisk z pogranicza religii i kultury.

Z recenzji ks. prof. dr. hab. Mirosława S. Wróbla Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Książka "Ewangelia według... Współczesne powieści inspirowane Księgami Nowego Testamentu" - Mirosława Ołdakowska-Kuflowa - oprawa miękka - Wydawnictwo Towarzystwo Naukowe KUL. Książka posiada 273 stron i została wydana w 2020 r. Cena 26.20 zł. Zapraszamy na zakupy!

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]