pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
książka:

Etyka. Wybrane zagadnienia i kierunki

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Dante
Rok wyd.: 2013
Oprawa: miękka
Ilość stron: 192 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788389500861
ISBN: 978-83-89500-86-1
Data: 2014-01-15
Przecena!!! 4.80  24.90  20.1 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Etyka. Wybrane zagadnienia i kierunki - Dorota Probucka - opis książki:

Publikacja ta nie ma charakteru systematycznego wykładu, którego celem jest prezentacja wszystkich zagadnień i kierunków etyki ogólnej. Zastosowane w niej kryterium doboru tematów ma charakter subiektywny i wynika z osobistego namysłu autorki. Książka zawiera omówienie problemów i nurtów myśli etycznej kręgu europejskiego, uznanych za szczególnie pomocne w rozważaniach teoretycznych, oraz w pracy nad własnym moralnym rozwojem. Pisana była jako rodzaj przewodnika w poznawaniu poglądów wybitnych etyków, mającego wspierać i ukierunkowywać indywidualny wysiłek czytelnika w dotarciu do wiedzy o tym, co moralnie słuszne, wiedzy stanowiącej fundament naszej duchowości. Zaniechanie tego wysiłku w wymiarze jednostkowym j zbiorowym oznacza kres etyki, a tym samym kres duchowego wymiaru kultury.

Nośnikiem tego, co słuszne jest norma, której obecność w świadomości zbiorowej i indywidualnej stanowi warunek moralnego ładu, jest dawcą sensu ludzkich działań i wysiłków. Tragedia współczesnej kultury polega na zatraceniu znaczenia normy w ogóle, a normy moralnej w szczególności jako podstawy międzyludzkich relacji i życia zbiorowego. Stąd nieprzypadkowa analiza tych nurtów myśli etycznej, które eksponują swój normatywny charakter. Każdy z nich jest godny uwagi i przemyślenia, ponieważ nie dotyczy wyłącznie człowieka uwikłanego w konkretną sytuację społeczno-historyczną ale egzystencji ludzkiej w ogóle, niezależnej w dużej mierze od miejsca i czasu, czyli ma uniwersalny charakter. Ponadto ludzka kultura, a kultura europejska w szczególności, wypracowała nie jedno, ale co najmniej kilka kryteriów moralnego oceniania. Każde z nich zostało w książce przedstawione i bezstronnie scharakteryzowane. Poznanie kryteriów tego, co słuszne stanowi konieczny warunek moralnego rozwoju, moralnej samowiedzy i związanego z nimi świadomego podejmowania autonomicznych decyzji. Czyni również możliwym określenie tego, czego ludzie powinni od siebie i od innych wymagać.

Od Autorki

Dorota Probucka pracuje w Zakładzie Etyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Autorka książek: Utylitaryzm (Częstochowa 1999 wyd. I; Kraków 2013 wyd. II) oraz Filozoficzne podstawy idei praw zwierząt (Kraków 2013). Redaktor naukowy prac zbiorowych: Dylematy filozofii (Kraków 1999), Etyka i polityka (Kraków 2005), Etyka wobec sytuacji granicznych (Kraków 2007), Czy sprawiedliwość jest możliwa (Kraków 2008), Prawda w życiu moralnym i duchowym (Kraków2009), Dobro wspólne (Kraków2010), Etyka i sens życia (Kraków 2011), Etyka a zło (Kraków 2013). Współzałożycielka Polskiego Towarzystwa Etycznego.

Książka „Etyka. Wybrane zagadnienia i kierunki” - oprawa miękka - Wydawnictwo Dante.

Książka posiada 192 stron i została wydana w 2013 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Etyka. Wybrane zagadnienia i kierunki"
Dorota Probucka - autor m.in.:
Etyka i dobro - okładka książki
Etyka i dobro Dorota Probucka (red.);
Utylitaryzm - okładka książki
Utylitaryzm Dorota Probucka;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Utylitaryzm - okładka książki
Utylitaryzm Dorota Probucka
Tomizm. Dla-czego? - okładka książki
Tomizm. Dla-czego? Andrzej Maryniarczyk SDB
Produkty podobne:
Etos. O filozofii i etyce dla lekarzy - okładka książki
Etos. O filozofii i etyce dla lekarzy Janusz Sytnik-Czetwertyński