pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Epoka ekumeniczna

Autor książki:

Eric Voegelin

Dane szczegółowe:
Wydawca: Teologia Polityczna
Rok wyd.: 2016
Oprawa: miękka
Ilość stron: 580 s.
Wymiar: 150x210 mm
EAN: 9788362884216
ISBN: 978-83-6288-421-6
Data: 2017-07-19
39.88  58.00  18.12 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

"Epoka ekumeniczna" to czwarty tom studium "Order and History", będącego opus magnum w dorobku Erica Voegelina, jednego z najwybitniejszych dwudziestowiecznych filozofów polityki.

Voegelin kontynuuje w tej książce badania, które podjął we wcześniejszych tomach, doprowadzając narrację do czasów upadku cesarstwa rzymskiego. Można w niej znaleźć także obszerne odwołania do paralelnych fenomenów w kulturach azjatyckich, szczególnie do cywilizacji chińskiej. "Epoka ekumeniczna" odgrywa kluczową rolę w całym "Order and History" - Voegelin weryfikuje w niej dotychczasowe założenia badawcze i wykłada teoretyczne podstawy swojej filozofii politycznej.

O przyczynach, które sprawiły, że konieczna stała się rewizja wcześniejszych założeń badawczych, Voegelin napisał między innymi następujące słowa:
Tworząc podstawy "Porządku i historii", podzielałem wciąż obiegowe przekonanie, że koncepcja historii jako pełnego sensu następstwa wydarzeń ułożonych na prostej linii czasu stanowiła wielkie osiągnięcie Izraelitów i chrześcijan, uprzywilejowanych w jej tworzeniu dzięki objawieniom, podczas gdy poganie, pozbawieni objawienia, nigdy nie byli w stanie wykroczyć poza koncepcję czasu cyklicznego. Zarzuciłem to przekonanie, gdy odkryłem, że jednoliniowe ujęcie historii, obejmujące czas od bosko-kosmicznych korzeni porządku aż po teraźniejszość autora ujęcia, jest formą symboliczną rozwiniętą pod koniec trzeciego tysiąclecia przed Chrystusem w imperiach starożytnego Bliskiego Wschodu. Formie tej nadałem nazwę "historiogonia".

To odkrycie poważnie wstrząsnęło moimi planami. W grę wchodziło coś więcej niż tylko odrzucenie obiegowego założenia. Okazało się bowiem, że prawdziwa historia jednoliniowa, co do której zakładałem wcześniej, że stanowi rezultat procesu różnicowania (a z nią jej sensy), jest symbolizmem kosmologicznym. Co więcej, symbolizm ten pozostawał niezmienny przez tysiące lat od swego powstania w społeczeństwach Sumeru i Egiptu, pielęgnowany następnie przez Izraelitów i chrześcijan, aż po "filozofie historii" XIX wieku.

Eric Voegelin, Epoka ekumeniczna

Książka "Epoka ekumeniczna" - Eric Voegelin - oprawa miękka - Wydawnictwo Teologia Polityczna. Książka posiada 580 stron i została wydana w 2016 r. Cena 39.88 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]