pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Elementy. Teoria proporcji i podobieństwa

Autor książki:

Euklides

Dane szczegółowe:
Wydawca: Copernicus Center Press
Rok wyd.: 2013
Oprawa: Twarda z obwolutą
Ilość stron: 330 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788378860136
ISBN: 978-83-7886-013-6
Data: 2013-09-27
Cena wydawcy: 69.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Elementy są arcydziełem literatury matematycznej i najważniejszą pracą naukową wszech czasów. Do dziś ukazało się ponad 1000 edycji tego dzieła - jedynie Biblia miała większą ilość wydań. Elementy składają się z 13 ksiąg. Zwieńczeniem matematycznego kunsztu Euklidesa jest Księga V. ,,Wielkość, stosunek, proporcja, wielokrotność to pojęcia, z których Euklides stworzył teorię spełniającą w matematyce greckiej taką funkcję, jaką we współczesnej matematyce pełnią liczby rzeczywiste. Poznając teorię wielkości poznajemy centralne pojęcie matematyki i filozofii greckiej. Teoria ,,wielkości stanowi fundament teorii figur podobnych rozwiniętej w Księdze VI. Tym dwóm księgom poświęcona jest niniejsza praca, zawierająca pierwszy polski przekład z języka greckiego oraz komentarz autorstwa Piotra Błaszczyka i Kazimierza Mrówki.

Historyczny Euklides jest nam mało znany. Urodził się w pierwszej połowie IV wieku p.n.e., a jego działalność zbiegła się z czasem panowania Ptolemeusza I Sotera, generała Aleksandra Wielkiego. Zmarł natomiast w drugiej połowie III wieku p.n.e. Żył około 80 lat. Nie mamy pewności, czy pochodził z Aleksandrii. Prawdopodobnie kształcił się w Atenach, a potem przybył do Aleksandrii, która stała się najważniejszym miejscem jego twórczej pracy.

Dr hab. Piotr Błaszczyk - ukończył studia matematyczne i filozoficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktorat z ontologii i habilitację z filozofii matematyki uzyskał na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Autor książki Analiza filozoficzna rozprawy Richarda Dedekinda Stetigkeit und irrationale Zahlen (Kraków 2007).

Dr Kazimierz Mrówka - absolwent filozofii Institut Catholiqe de Paris oraz Université Paris IV Sorbonne. Doktorat z historii filozofii uzyskał na Wydziale Filozofii Paris IV. Pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Specjalizuje się w filozofii starożytnej. Autor pracy Heraklit. Fragmenty, nowy przekład i komentarz (Warszawa 2004) oraz Parmenides. Ścieżka Prawdy (Warszawa 2012)

Książka "Elementy. Teoria proporcji i podobieństwa" - Euklides - oprawa Twarda z obwolutą - Wydawnictwo Copernicus Center Press. Książka posiada 330 stron i została wydana w 2013 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]