pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Dzień bez teleranka. Jak się żyło w stanie wojennym

Autor książki:

Anna Mieszczanek

Dane szczegółowe:
Wydawca: Muza
Rok wyd.: 2021
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 352 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788328717787
ISBN: 978-83-2871-778-7
Data: 2021-09-20
30.94 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

13 grudnia 1981 roku zatrzymał na moment rozpędzoną polską rzeczywistość. Przerwał wielkie marzenie ludzi o wolnym kraju. Siłami wojska i służby bezpieczeństwa przywrócił dawny porządek. Internował wolność. Chwilowo. Formalnie stan trwał półtora roku, niewiele dłużej niż solidarnościowy karnawał. W lipcu 83 został zniesiony. Jednak ostatni więźniowie polityczni siedzieli do połowy 1986 roku. Goniec z wydawnictwa, reżyser zaraz po filmówce, młody pracownik komitetu dzielnicowego, początkująca dziennikarka, motorniczy, ogrodniczka z MSW, kapitan z wydziału zabójstw, sekretarz organizacji partyjnej w dużej firmie, mały chłopiec, któremu zamknęli ojca, i inni to bohaterowie, których historia zwykle nie zauważa. Każdy z nich stał się częścią reporterskiej opowieści o jednym z najboleśniejszych momentów w dziejach powojennej Polski, kiedy wszystko przesiąknięte było polityką. Ludzi tych, niezależnie od tego, po której stronie barykady stali, łączy trudna historia czasów ich młodości. To bohaterowie szarej codzienności, wciągnięci w wojnę z niewidzialną siłą politycznej przemocy. Jak dostosowywali się do zakazów i nakazów stanu? W jaki sposób zamykały się za nimi ścieżki otwarte przed grudniem 81 Co pozwalało im trwać, i tworzyć enklawy wolności? Jakich musieli dokonywać wyborów? Kiedy słabli i gorzknieli? Dzięki czemu znów ogarniała ich nadzieja? Czy ten proces naprawdę się zakończył?
Relacje bohaterów, nagrywane na bieżąco, a także w roku 1989 i w latach dwutysięcznych, przeplatają się z dokumentami władz partyjnych czy SB. Pokazują szczegóły tego kolizyjnego kursu, na którym Polacy znaleźli się w latach 80.

Książka "Dzień bez teleranka. Jak się żyło w stanie wojennym" - Anna Mieszczanek - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Muza. Książka posiada 352 stron i została wydana w 2021 r. Cena 30.94 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.