pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Dzieje pojęć. Studia z semantyki i pragmatyki języka społeczno-politycznego
Książki »
Tytuł książki:

Dzieje pojęć. Studia z semantyki i pragmatyki języka społeczno-politycznego

Autor książki:

Reinhart Koselleck

Dane szczegółowe:
Wydawca: Oficyna Naukowa
Rok wyd.: 2011
Oprawa: twarda
Ilość stron: 628 s.
Wymiar: 140x210 mm
EAN: 9788374590877
ISBN: 978-83-7459-087- 7
Data: 2011-04-19
Cena wydawcy: 80.00 złpozycja niedostępna
Produkty podobne:

Dzieje pojęć. Studia z semantyki i pragmatyki języka społeczno-politycznego - Reinhart Koselleck - opis książki:

Osią dzieła Reinharta Kosellecka jest historia pojęć; jej paradygmat ów "myślący historyk" – jak go kiedyś nazwał Hans Georg Gdamer – wzorcowo rozwinął i uczynił podstawą wielkiego leksykonu Podstawowe pojęcia w historii, którego był współwydawcą. Dzieje pojęć w ujęciu Kosellecka stanowią specyficzną opozycje wobec abstrakcyjnej historii idei. Zorientowane są na rzeczywisty zwyczaj językowy w sferze życia społecznego, politycznego i w dziedzinie prawa. Ten zbiór 25 błyskotliwie napisanych rozpraw stanowi niejako testament Autora. Historię naszego nowoczesnego świata opowiada on tu poprzez dzieje pojęć takich jak państwo, rewolucja, oświecenie, emancypacja, kryzys, patriotyzm, wykształcenie, utopia – wraz z przemianami znaczeń tych pojęć w nowoczesnym dyskursie i ze zmianami języka politycznego.
Kluczem do zrozumienia metody, którą posługuje się Autor, jest tłumaczenie semantycznej zmienności podstawowych kategorii języka społeczno-politycznego w kontekście ich historycznego rozwoju. Ukazuje on, dlaczego jakieś pojęcie znalazło się w słowniku nauk społecznych, jak było i jak nadal jest używane. Analizy czysto językowe pozwalają też często ukazać bezsens wielu używanych w języku naukowym i politycznym zdań, a także całych koncepcji. Przedmiotem refleksji jest tu język żywy, współczesny. Czytana przez polityków, historyków idei, filozofów społecznych, kulturoznawców, socjologów i szersze grono czytelników może przynieść wielki pożytek polskiemu życiu publicznemu

Książka „Dzieje pojęć. Studia z semantyki i pragmatyki języka społeczno-politycznego” - oprawa twarda - Wydawnictwo Oficyna Naukowa. Książka posiada 628 stron i została wydana w 2011 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce ""
Reinhart Koselleck - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Hegel dla początkujących - okładka książki
Hegel dla początkujących Mirosław Żelazny
Wolność w prawdzie - okładka książki
Wolność w prawdzie ks. Tadeusz Styczeń SDS