pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Dziedzictwo pozaborowe. Społeczna świadomość językowa Polaków w Drugiej Rzeczypospolitej Seria: Biblioteka LingVariów. Tom 18

Autor książki:

Mirosława Sagan-Bielawa

Dane szczegółowe:
Wydawca: Księgarnia Akademicka
Rok wyd.: 2014
Oprawa: twarda
Ilość stron: 225 s.
Wymiar: 170x250 mm
EAN: 9788376384733
ISBN: 978-83-7638-473-3
Data: 2015-01-14
Cena wydawcy: 30.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Społeczna świadomość językowa jest elementem szerszej kategorii świadomości społecznej, która stanowi o tym, jak postrzegamy siebie jako społeczeństwo, co nas łączy i jak się odróżniamy od innych. Na tę świadomość składają się obrazy, oceny, opinie, które podzielane są przez innych członków grupy, a przynajmniej panuje takie przekonanie, że są podzielane. Pojęcie wiadomości społecznej łączy się często z pojęciem tożsamości albo nawet stosuje się odnośne terminy wymiennie.

Ze względu na to, że polska świadomość językowa została w dużym stopniu ukształtowana pod wpływem wydarzeń XIX wieku, możemy określić ją lub jej elementy mianem dziedzictwa pozaborowego wpisanego w tożsamość narodową Polaków.

Głównym założeniem pracy jest teza, że społeczna świadomość językowa opiera się w dużym stopniu na stereotypowym postrzeganiu: 1) zjawisk językowych; 2) grup społecznych posługujących się określonym językiem lub jego odmianami. Świadomość taka jest potoczna, nie należy jej brać za pewnik naukowy, ale też nie należy odrzucać jako bezwartościowej. Świadomość potoczna jest cenna. Zadaniem nauki jest ją zbadać, objaśnić, a nawet i wykorzystać.

Książka "Dziedzictwo pozaborowe. Społeczna świadomość językowa Polaków w Drugiej Rzeczypospolitej Seria: Biblioteka LingVariów. Tom 18" - Mirosława Sagan-Bielawa - oprawa twarda - Wydawnictwo Księgarnia Akademicka. Książka posiada 225 stron i została wydana w 2014 r.