pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
okładka książki - Programy romantyzmu w Niderlandach
Programy romantyzmu w Niderlandach 14.00 zł pozycja dostępna!
okładka książki - Sandały Hermesa. Szkice o poezji
Sandały Hermesa. Szkice o poezji 12.57 zł pozycja dostępna!
okładka książki - Herbert. Poetyka, wartości i konteksty
Herbert. Poetyka, wartości i konteksty 24.36 zł pozycja dostępna!
książka:

Dziecko i poezja w kontekście wczesnej edukacji

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego
Rok wyd.: 2016
Oprawa: twarda
Ilość stron: 251 s.
Wymiar: 249x177 mm
EAN: 9788379720798
ISBN: 978-83-7972-079-8
Data: 2016-09-19
Cena wydawcy: 57.00 złpozycja niedostępna

Dziecko i poezja w kontekście wczesnej edukacji - opis książki:

Czytanie poezji staje się istotnym czynnikiem rozwoju osobowości dziecka. Doznania estetyczne, wynikające z urody poetyckiego słowa, wyrabiają smak literacki, inspirują dziecko do aktywności twórczej, do refleksyjnej aktywności intelektualnej i satysfakcjonujących kontaktów międzyludzkich.

"Pisano wiele o poecie jako o człowieku, który tym się różni od innych, że dzieciństwo u niego nigdy się nie kończy i przez całe życie zachowuje w sobie coś z dziecka" tak twierdził Czesław Miłosz.

Myśl poety o świecie, jak pisał Miłosz, zależy bowiem od wiedzy, którą poeta posiadł we wczesnym dzieciństwie, otrzymał ją od rodziców i nauczycieli. To szczególnie ważne słowa dla pedagogiki wczesnej edukacji, subdyscypliny o wyraźnej naukowej tożsamości, która jak pisze Dorota Klus-Stańska, potrzebuje jak nigdy dotąd interdyscyplinarnej refleksji. I taka jest idea tego "poetyckiego" tomu. Oddziaływanie wychowawcze poezji łączy się bowiem z różnymi sferami życia społecznego, pomaga w intencjonalnym przekazywaniu dziecięcych uczuć, doznań i przeżyć, uczy odpowiedzialności i współdziałania. Dziecięcość
poetycka, nacechowana emocjonalnie, rozpatrywana w kategoriach estetycznych i etycznych, okazuje się więc wartością nadrzędną, jak to ma miejsce w twórczości Czesława Miłosza, autora pajdocentrycznego poematu Świat. Poema naiwne. Miłosz pozostanie na zawsze w sferze poetyckiego jasnosłyszenia, pierwszych dziecięcych doświadczeń kulturowych, pierwszych poetyckich obrazów z dzieciństwa, sztuki
dla dziecka i sztuki o dziecku - podstawowego warunku wychowania estetycznego, którego udział w budowaniu "wczesnego" człowieczeństwa jest niepodważalny.

Urszula Chęcińska

Książka „Dziecko i poezja w kontekście wczesnej edukacji” - oprawa twarda - Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego.

Książka posiada 251 stron i została wydana w 2016 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Dziecko i poezja w kontekście wczesnej edukacji"
Kupujący tę pozycję zamówili również: