pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Dwory, zamki i pałace Polski

Autor książki:

Bartłomiej Kaczorowski

Dane szczegółowe:
Wydawca: DRAGON
Rok wyd.: 2022
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 448 s.
Wymiar: 250x336 mm
EAN: 9788381729406
ISBN: 978-83-8172-940-6
Data: 2022-03-09
100.77  199.95  99.18 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

Opis książki:

Dawne rezydencje ziemiańskie i szlacheckie przez stulecia były twierdzami i ośrodkami władzy, w których podejmowano ważne decyzje polityczne, militarne i gospodarcze. Stanowiły także oznakę prestiżu i pozycji społecznej. To tam koncentrowało się życie miejscowej społeczności,

kwitła sztuka, literatura i życie towarzyskie. Ponadto zwyczajnie pełniły rolę domu dla rodziny właścicieli oraz często dziesiątek i setek służby.

„Dwory, zamki i pałace Polski” to sto opisów dawnych siedzib pańskich. Najstarsze opisane obiekty, od Zamków Królewskich na Wawelu i w Warszawie począwszy, sięgają swoimi początkami głębokiego średniowiecza. Najmłodsze z nich – pałace wielkiej burżuazji w Łodzi, Zagłębiu Dąbrowskim i na Górnym Śląsku – powstały w okresie uprzemysłowienia na przełomie XIX i XX wieku. Reprezentują wszystkie style i kierunki w architekturze od gotyku zaczynając, a na historyzmie i secesji kończąc. Są wśród nich dawne rezydencje monarsze królów polskich (Wilanów, Łazienki), książąt pomorskich i śląskich (Darłowo, Brzeg), siedziby dostojników kościelnych (Kielce, Malbork). Przeważającą jednak grupę stanowią zamki, pałace i dwory wznoszone od XV do XX wieku przez rycerstwo (Oporów), potem szlachtę i magnaterię (Łopuszna, Baranów Sandomierski), a w końcu arystokrację i ziemiaństwo (Guzów, Śmiełów).

Książka "Dwory, zamki i pałace Polski" - Bartłomiej Kaczorowski - oprawa Twarda - Wydawnictwo DRAGON. Książka posiada 448 stron i została wydana w 2022 r. Cena 100.77 zł. Zapraszamy na zakupy!

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]