pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Dwory polskie. Najpiękniejsze posiadłości ziemskie

Autor książki:

Marcin Pielesz

Dane szczegółowe:
Wydawca: DRAGON
Rok wyd.: 2014
Oprawa: twarda
Ilość stron: 112 s.
Wymiar: 250x340 mm
EAN: 9788378870548
ISBN: 978-83-7887-054-8
Data: 2014-09-22
pozycja niedostępna

Opis książki:

Dwory to relikty budownictwa szlacheckiego. Dziś mieszczą się w nich instytucje kultury, muzea, ośrodki pracy twórczej. Wiele z nich zostało zaadaptowanych na hotele i restauracje. Niestety, są też takie, które pozostawione same sobie, po prostu niszczeją. Wszystkie jednak składają się na bogactwo kulturowe naszego kraju i są niebywałą atrakcją turystyczną. Czasy świetności polskich posiadłości ziemskich, wśród których najwięcej było dworów, pałaców i zamków, przypadają na XVII wiek. Wspaniale, że do dziś są to miejsca tętniące klimatem tamtych czasów: ludzi i wydarzeń. Zachwycają dworskie wnętrza wypełnione pamiątkami narodowymi, stylowymi meblami i dodające uroku parki oraz ogrody wokół nich.

W czasie prób wynarodowienia polskie dwory stały się miejscem kultywowania tradycji, gromadzenia pamiątek narodowych, wychowywania kolejnych pokoleń w duchu miłości ojczyzny. Siedziba ziemiańska była centrum nie tylko gospodarowania i życia kulturalnego wsi, lecz także walki o narodowe przetrwanie i odrodzenie państwowe. W dworach często gromadziły się powstańcze partie, a domy pańskie służyły za punkty oporu.

Książka Dwory polskie przybliża specyfikę najpiękniejszych posiadłości ziemskich. Opowiada dzieje obiektów oraz charakteryzuje architekturę poszczególnych budowli. Album został zilustrowany fotografiami współczesnymi i archiwalnymi.

Książka "Dwory polskie. Najpiękniejsze posiadłości ziemskie" - Marcin Pielesz - oprawa twarda - Wydawnictwo DRAGON. Książka posiada 112 stron i została wydana w 2014 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]