pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Dwieście lat razem cz. 1. W przedrewolucyjnej Rosji
Księgarnia »
Książki »
Księgarnia »
Książki »
książka:

Dwieście lat razem cz. 1. W przedrewolucyjnej Rosji

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wektory
Rok wyd.: 2012
Oprawa: Twarda z obwolutą
Ilość stron: 400 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788360562543
ISBN: 978-83-6056-254-3
Data: 2012-12-07
47.68  67.00  19.32 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Dwieście lat razem cz. 1. W przedrewolucyjnej Rosji - Aleksander Sołżenicyn - opis książki:

Dwieście lat razem, dzieło poświęcone historii współistnienia Rosjan i Żydów od końca XVIII w. po współczesność, ukazało się w dwóch tomach w latach 2001 i 2002. Niniejsze polskie wydanie to drugie, po niemieckim, tłumaczenie na świecie.

Trudny temat koegzystencji w jednym państwie społeczności wzajemnie dla siebie egzotycznych i często zantagonizowanych obrósł wieloma mitami. Autor starał się zbadać go wszechstronnie. Dążył do zrozumienia racji obu stron, ale też obie nawołuje do uznania swoich win. Książka jest tym bardziej interesująca dla polskiego czytelnika, że liczna żydowska obecność w Rosji była efektem rozbiorów naszego kraju. Polskie odniesienia są w książce nader liczne.

Aleksander Sołżenicyn (1918-2008) - jeden z największych pisarzy rosyjskich, nazywany Sumieniem XX wieku. Osiem lat spędził w więzieniach i łagrach, a kolejne cztery na zsyłce za krytyczną opinię o armii i o Stalinie, zawartą w liście do przyjaciela. Już w łagrach tworzył swoje prace literackie, zapamiętując je w całości, by spisać dopiero znacznie później. Chruszczowowska odwilż umożliwiła Sołżenicynowi oficjalne zadebiutowanie, a to dało mu dostęp do archiwów państwowych. Zbierać zaczął materiały do dzieła życia: Archipelagu Gułag. Objęcie władzy przez Leonida Breżniewa zakończyło odwilż, a wkrótce potem ruszyła skierowana przeciw Sołżenicynowi propagandowa nagonka. Nie mogąc publikować w kraju, swoje kolejne utwory przekazywał na Zachód. W 1970 r. przyznana mu została Nagroda Nobla. Trzy lata później, kiedy na Zachodzie ukazał się Archipelag Gułag, decyzją najwyższych władz został pozbawiony obywatelstwa i wydalony do Frankfurtu. Na stałe zamieszkał w amerykańskim stanie Vermont. Pozostawał jednak w izolacji od środowiska rosyjskiej emigracji. Do Rosji wrócił w 1994 r. W ostatnich latach życia otwarcie wspierał Władymira Putina, sam jednak tracił popularność z powodu skrajnych poglądów.

Najważniejsze dzieła Sołżenicyna dotyczyły nieobecnej wcześniej w literaturze sowieckiej tematyki prześladowań milionów niewinnych ludzi i państwowego systemu zorganizowanej zbrodni. Książki te wywołały szok na Zachodzie. Jego najbardziej znane, poza Archipelagiem, utwory to: Jeden dzień Iwana Denisowicza, Krąg pierwszy, Oddział chorych na raka, Lenin w Zurychu .

Książka „Dwieście lat razem cz. 1. W przedrewolucyjnej Rosji” - oprawa Twarda z obwolutą - Wydawnictwo Wektory.

Książka posiada 400 stron i została wydana w 2012 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Dwieście lat razem cz. 1. W przedrewolucyjnej Rosji"
Aleksander Sołżenicyn - autor m.in.:
Archipelag Gułag. Tom 1-3. KOMPLET - okładka książki
Archipelag Gułag. Tom 1-3. KOMPLET Aleksander Sołżenicyn;
Dwieście lat razem. Tom 2 - okładka książki
Dwieście lat razem. Tom 2 Aleksander Sołżenicyn;
Oddział chorych na raka - okładka książki
Oddział chorych na raka Aleksander Sołżenicyn;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Dwieście lat razem. Tom 2 - okładka książki
Dwieście lat razem. Tom 2 Aleksander Sołżenicyn
Łańcuch historii - okładka książki
Łańcuch historii Paweł P. Wieczorkiewicz
Produkty podobne:
Dwieście lat razem. Tom 2 - okładka książki
Dwieście lat razem. Tom 2 Aleksander Sołżenicyn