pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Dwa bieguny

Autor książki:

Eliza Orzeszkowa

Dane szczegółowe:
Wydawca: MG
Rok wyd.: 2019
Oprawa: twarda
Ilość stron: 256 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788377795385
ISBN: 978-83-7779-538-5
Data: 2019-07-15
26.61 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Wspaniała, aktualna w swej wymowie powieść.

Narratorem jest pochodzący z warszawskich elit dekadent, który poznaje "dziką" (taki zresztą powieść pierwotnie miała tytuł), młodą kobietę, Sewerynę. Przyjechała do Warszawy po dobre rady - przekonana, że zamieszkujący stolicę pisarze i dziennikarze staną się dla niej drogowskazem. Chce wiedzieć, jak prowadzić, realizując cele dobra publicznego, majątek, który otrzymała po śmierci brata (zginął - w domyśle - w powstaniu styczniowym). Okazuje się jednak, że elity intelektualne czas spędzają głównie na zabawach salonowych. Nie w głowie im praca od podstaw, a tym bardziej ograniczanie własnego życia. Narrator coraz bardziej fascynuje się Seweryną, ale są przecież tak odlegli, jak dwa bieguny. Przyciągają się i odpychają jednocześnie.

Powieść ta jest w prozie Orzeszkowej wyjątkowa. Autorka chlaszcze wielkomiejską inteligencję ironią subtelną, ale celną. Ówczesne emancypantki (wcale nieodległe w myśleniu od dzisiejszych feministek) to w jej opisie najwartościowsza część narodu. Tylko one potrafią zmienić otaczający je świat i uważają to za swoją misję i powinność.

Eliza Orzeszkowa jest jedną z najważniejszych pisarek polskich epoki pozytywizmu. Jej utwory cechuje ogromne wyczucie problemów społecznych - w mowie pogrzebowej Józef Kotarbiński nazwał ją "czującym sercem epoki".

Książka "Dwa bieguny" - Eliza Orzeszkowa - oprawa twarda - Wydawnictwo MG. Książka posiada 256 stron i została wydana w 2019 r. Cena 26.61 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.