pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Drugie oblężenie Twierdzy Przemyśl cz. 2. Czasy upadku. Seria: Architectura et Ars Militaria. Tom 2

Autor książki:

Franz Stuckheil

Dane szczegółowe:
Wydawca: Fort
Oprawa: miękka
Ilość stron: 80 s.
Wymiar: 240x160 mm
EAN: 9788392054115
ISBN: 83-920541-1-3
Data: 2006-10-05
Cena wydawcy: 16.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Publikowana praca Franza Stuckheila Drugie oblężenie Twierdzy PrzemyśL II. Czasy upadku, została przygotowana w pierwszej połowie lat dwudziestych XX wieku na zlecenie Królewskiego Węgierskiego Archiwum Wojskowego. Jest ona jednym z czterech obszernych sprawozdań, napisanych po pierwszej wojnie światowej, na zamówienie wspomnianego Archiwum. Publikowane sprawozdanie stanowi szczegółową analizę stanu materiałowego, kadrowego i moralnego wojsk obleganych w Przemyślu oraz przedstawienie walk toczonych w trakcie drugiego oblężenia. Bez wątpienia praca ta jest jedną z najbardziej detalicznych narracji w historiografii, poświęconej tym zagadnieniom. Wynika to przede wszystkim z faktu, że autor od 1915 r. dowodzący przyczółkiem mostowym Przemyśl, zajmował się zbieraniem zachowanych materiałów archiwalnych, przeprowadzaniem szeregu rozmów z żołnierzami powracającymi z niewoli rosyjskiej, oraz pozyskiwaniem wspomnień spisywanych przez uczestników walk. Dzięki takiej różnorodności zgromadzonych źródeł, sama praca Stuckheila, nabrała w pewnym sensie wartości źródłowej. Nie można również odmówić autorowi talentu literackiego i umiejętności posługiwania się materiałami źródłowymi, w budowaniu niezwykle interesującej narracji.
Wszystkie cztery sprawozdania ukazały się drukiem w latach 1923-1926,na łamach wiedeńskiego czasopisma "Militarwissenschaftliche und Technische Mitteilungen". Zdziwienie budzi fakt niedoceniania prac Stuckheila i ich nikłego wykorzystywania przy poruszaniu problematyki związanej z przemyską Twierdzą. Dla badaczy z Polski podstawową trudność stanowić mogła niedostępność samego czasopisma, w którym ukazały się sprawozdania, a także bariera językowa. Sądzimy więc, że decydując się na opublikowanie prac Stuckheila w polskim tłumaczeniu, czynimy zadość oczekiwaniom zarówno specjalistów, jak i rzeszy miłośników dziejów Przemyśla i jego pierwszowojennych losów.
Prezentowany przekład został dokonany w oparciu o oryginalny maszynopis autora, przechowywany w budapesztańskim archiwum wojskowym. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w Budapeszcie przechowywany jest duży zbiór materiałów pozostawionych przez Stuckheila, w tym wspomniane cztery maszynopisy jego sprawozdań, archiwalne dokumenty, szkice związane z walkami o Twierdzę Przemyśl, relacje żołnierzy wracających z niewoli, i wiele innych. Materiaty te udało się uzyskać dzięki pomocy Tibora Szabo, któremu składamy serdeczne podziękowania. Niestety wraz z maszynopisem publikowanej pracy, zachował się jedynie jeden załącznik spośród oryginalnie dołączonych sześciu. Drugi udało się odnaleźć przy innym maszynopisie. Wprawdzie do sprawozdania przedstawiającego rolę i zadania Twierdzy Przemyśl dołączono znaczną liczbę załączników, które po części odpowiadają załącznikom z niniejszej pracy, postanowiliśmy jednak nie czynić zbyt wielkiego zamieszania i opublikować je w osobnym zeszycie Rola i zadania Twierdzy Przemyśl. Do publikowanej pracy dołączamy jedynie archiwalny plan Twierdzy Przemyśl, aby ułatwić czytelnikowi analizę sytuacji i czytanie tekstu.
Na koniec wyrazy wdzięczności i podziękowania chcielibyśmy skierować na ręce wszystkich osób, dzięki którym możliwe było wydanie niniejszej pracy. W szczególnośd dziękujemy naszemu niestrudzonemu tłumaczowi Marcinowi Wichrowskiemu oraz dr. h. c. Ryszardowi Daleckiemu, który zachciał przejrzeć oryginał niemiecki oraz wniósł wiele cennych uwag do polskiego przekładu.

Książka "Drugie oblężenie Twierdzy Przemyśl cz. 2. Czasy upadku. Seria: Architectura et Ars Militaria. Tom 2" - Franz Stuckheil - oprawa miękka - Wydawnictwo Fort.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]