pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
okładka książki - Indie. Zarys historii
Indie. Zarys historii 26.60 zł pozycja dostępna!
Księgarnia »
Książki »
»
Droga do Rosji. Spór o imperium carów (1761-1839)
Księgarnia »
Książki »
Księgarnia »
Książki »
książka:

Droga do Rosji. Spór o imperium carów (1761-1839)

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Rok wyd.: 2013
Oprawa: miękka
Ilość stron: 274 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788323511496
ISBN: 978-83-235-1149-6
Data: 2013-09-19
Cena wydawcy: 39.00 złpozycja niedostępna

Droga do Rosji. Spór o imperium carów (1761-1839) - Remigiusz Forycki - opis książki:

Książka jest udaną próbą syntetycznego ujęcia kwestii tożsamości Rosji, określenia miejsca jej kultury i cywilizacji w Europie przełomu XVIII i XIX wieku oraz percepcji tego kraju w oczach Zachodu. Autor omawia spór o "imperium carów", jaki toczył się na Zachodzie w przełomowych dla Europy latach 1761-1839. Podejmuje udaną próbę rekonstrukcji obrazu Rosji w oczach Europejczyków, a zwłaszcza Francuzów. Autorami opinii, które kształtowały ten obraz, byli podróżnicy, politycy, uczeni, dyplomaci, filozofowie, pisarze i artyści. Z relacji z podróży, raportów, korespondencji, dzieł literackich i plastycznych odwiedzających Rosję przedstawicieli elit intelektualnych zachodniej Europy wyłania się unikatowa i fascynująca panorama "imperium carów" przełomu XVIII i XIX wieku.

Autor przyjął perspektywę diachroniczną, umożliwiającą dokładne uporządkowanie bogatego materiału źródłowego, przeprowadzenie starannej i przemyślanej selekcji i usystematyzowanie głównych wątków oraz węzłowych problemów składających się na "imaginarium rosyjskie" jakie ukształtowało się w owym czasie na Zachodzie.

Książka adresowana jest do szerokiego grona odbiorców: badaczy i studentów historii, romanistyki, rusycystyki i studiów wschodnich, europeistyki oraz nauk politycznych, a także wszystkich czytelników zainteresowanych dziejami Rosji i jej relacji z Europą.

Remigiusz Forycki ─ profesor Uniwersytetu Warszawskiego, romanista, historyk literatury i idei, komparatysta, wybitny znawca europejskiego romantyzmu, ceniony na uczelniach Polski, Francji, Belgii, Niemiec i Szwajcarii nauczyciel akademicki. Wieloletni dyrektor naukowy Stacji Naukowej PAN oraz Biblioteki Polskiej w Paryżu. Opublikował m.in. książkę Stendhal. Geniusz podejrzeń (1987), był współautorem przekładu antologii francuskich tekstów o Mickiewiczu Mickiewicz w oczach Francuzów (1998) oraz autorem ponad 70 rozpraw naukowych. Zajmuje się problematyką rosyjską, blisko współpracuje m.in. z Michelem Cadotem, Marią Janion, Alainem Besançonem, Jochenem Schlobachem.

Książka „Droga do Rosji. Spór o imperium carów (1761-1839)” - oprawa miękka - Wydawnictwo Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Książka posiada 274 stron i została wydana w 2013 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Droga do Rosji. Spór o imperium carów (1761-1839)"
Remigiusz Forycki - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Dwie dekady transformacji gospodarczej - okładka książki
Dwie dekady transformacji gospodarczej i politycznej... Anita Kaziród, Karolina Kotulewicz, Małgorzata Lorencka, Łukasz Makowski, Wiktor Ross