pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
książka:

Diaspora żydowska na Bliskim Wschodzie oczami sefardyjskiego podróżnika Beniamina z Tudeli

Dane szczegółowe:
Wydawca: Księgarnia Akademicka
Rok wyd.: 2014
Oprawa: miękka
Ilość stron: 130 s.
EAN: 9788376384771
ISBN: 978-83-7638-477-1
Data: 2015-01-14
24.00  25.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Diaspora żydowska na Bliskim Wschodzie oczami sefardyjskiego podróżnika Beniamina z Tudeli - Anna Katarzyna Dulska - opis książki:

Celem książki jest ukazanie sytuacji żydów na chrześcijańskim i muzułmańskim Bliskim Wschodzie takiej, jaką w drugiej połowie XII wieku oglądał Beniamin z Tudeli podczas swej wędrówki, na tle jurydycznego uregulowania statusu ludności żydowskiej w prawodawstwie poszczególnych krajów. Rozprawa nie ma jednak charakteru czysto komparatystycznego; nie pretenduje do udzielenia odpowiedzi na pytanie, pod czyim panowaniem - chrześcijańskim czy muzułmańskim - żydom żyło się lepiej. Zmierza natomiast do wykazania prawdziwości tezy o istnieniu głębokiego rozdźwięku między literą prawa a jego nieskutecznością, zarówno na niekorzyść, jak i na korzyść ludności żydowskiej.

Oprócz wnikliwie przedstawionej sytuacji prawnej społeczności żydowskiej, a także kilku innych drobiazgowo omówionych zagadnień, w pracy odmalowany został widziany przez podróżnika ciekawy i pełen barwnych szczegółów obraz świata Bliskiego Wschodu - jego obyczaje, warunki życia, gospodarka i polityka oraz sprawy społeczne: bogactwo i bieda, rządzący i rządzeni. Można więc rzec, że książka ta ma potrójną wartość: przybliża postać podróżnika Beniamina z Tudeli i jego dzieło, dotąd nieprzetłumaczone w całości na język polski; wnikliwie przedstawia i analizuje położenie diaspory żydowskiej w wiekach średnich, mając za podstawę świadectwo naocznego obserwatora, postawionego w sytuacji spotkania z Innym; wreszcie - wzbogaca wiedzę czytelnika o świecie Bliskiego Wschodu w XII wieku.

Książka „Diaspora żydowska na Bliskim Wschodzie oczami sefardyjskiego podróżnika Beniamina z Tudeli” - oprawa miękka - Wydawnictwo Księgarnia Akademicka.

Książka posiada 130 stron i została wydana w 2014 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Diaspora żydowska na Bliskim Wschodzie oczami sefardyjskiego podróżnika..."
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Księga Islandczyków (Íslendingabok) - okładka książki
Księga Islandczyków (Íslendingabok) Ari Thorgilsson Mądry, Artur Foryt (oprac., przeł.)
Panowie Leszczyńscy - okładka książki
Panowie Leszczyńscy Hanna Malewska
Produkty podobne:
Getto warszawskie 1943 - okładka książki
Getto warszawskie 1943 Tomasz Kubicki
Nauki płynące z Zagłady - okładka książki
Nauki płynące z Zagłady Gérard Rabinovitch