pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Czytanie Dziadów w czterech częściach
książka:

Czytanie Dziadów w czterech częściach

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Badań Literackich PAN
Rok wyd.: 2018
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 187 s.
EAN: 9788366076044
ISBN: 978-83-6607-604-4
Data: 2018-10-18
32.55  35.00  2.45 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Czytanie Dziadów w czterech częściach - Tomasz Jędrzejewski - opis książki:

Co oznacza tytuł dramaty Mickiewicza? Czym i kim są DZIADY? Czemu i komu w dramacie i w całej twórczości Mickiewicza przysługiwało to miano? Czym były dziady w roku 1823, a w co przeobraziły się w roku 1832? Dziady to święto, obrzęd, ale dziady to też zmarli, postaci mediumiczne, guślarze, poeci. Dziad jest typem bohatera literackiego, ale dziad (lirnik) to także forma poetyckiej autokreacji. Dziady nie stanowią jednak wyłącznie sfery wartości. Dziady to również czynnik zagrożenia i forma destabilizacji świata, to naruszenie jakiejś normy, przy czym w każdej z części Dziadów jest to norma innego rodzaju.

Czytanie "Dziadów" w czterech częściach to próba objaśnienia tytułowego słowa dramatu. Nie chodzi tu jednak o ustalenie jednej definicji, ale o unaocznienie wieloznaczności "dziadów", ich ruchliwości w dziele Mickiewicza. W tym celu książka jest podzielona na cztery rozdziały, z których każdy dotyczy jednego motywu, szczególnie istotnego dla danej odsłony dramatu. Pierwszy traktuje o "niewinnych czarodziejach", drugi o guślarzach i poezji guślarskiej (dziadowskiej), trzeci o literackości jako przeciwieństwie dziadów, czwarty o figurze wędrownego dziada. W każdej części Dziadów dziady oznaczają - jak się okazuje - coś innego lub kogoś innego.

Tomasz Jędrzejewski - ur. W 1984 roku w Warszawie. Adiunkt w Instytucie Literatury Polskiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Autor m.in. Literatury w warszawskiej prasie kulturalnej pogranicza oświecenia i romantyzmu (Kraków 2016). Redaktor i opiekun naukowy portalu Niewinni-czarodzieje.pl. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na literaturze pierwszej połowy XIX.

Książka „Czytanie Dziadów w czterech częściach” - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Instytut Badań Literackich PAN.

Książka posiada 187 stron i została wydana w 2018 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Czytanie Dziadów w czterech częściach"
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Studia z międzyepoki. Literatura - okładka książki
Studia z międzyepoki. Literatura wobec przemian... Edyta Gracz-Chmura, Andrzej Waśko (red.)
Flaga. Naród. Tożsamość - okładka książki
Flaga. Naród. Tożsamość Nili Aravot, Szewach Weiss
Produkty podobne:
O poezji Mickiewicza - okładka książki
O poezji Mickiewicza Wacław Borowy
Wacław Potocki i jego ogród ale - okładka książki
Wacław Potocki i jego ogród ale nieplewiony Władysława Książek-Bryłowa