pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Czytaliśmy Piłsudskiego. Rozmowy z Leszkiem Moczulskim

Autor książki:

Marcin Furdyna, Marek Rodzik

Dane szczegółowe:
Wydawca: Sic
Rok wyd.: 2016
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 384 s.
Wymiar: 155x235 mm
EAN: 9788365459039
ISBN: 978-83-6545-903-9
Data: 2016-10-28
Cena wydawcy: 49.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Książka Marcina Furdyny i Marka Rodzika pt. Czytaliśmy Piłsudskiego to wywiad-rzeka z prof. Leszkiem Moczulskim na temat wybranych problemów historii Polski i historii powszechnej XX wieku, osobistych wspomnień Moczulskiego i aktualnych spraw międzynarodowych. Książka jest m.in. próbą odpowiedzi na ostatnie głośne publikacje krytykujące politykę Becka (przede wszystkim książki Piotra Zychowicza i Rafała Ziemkiewicza), w których w sposób szkodliwie powierzchowny atakuje się dyplomację ostatnich lat II Rzeczypospolitej. Czytaliśmy Piłsudskiego jest również istotnym głosem w odradzającej się co roku dyskusji o Powstaniu Warszawskim, zwłaszcza wobec potęgującej się krytyki sierpniowego zrywu. Odważne, nowatorskie tezy i hipotezy można znaleźć w wywiadach dotyczących roli Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego w czasie pierwszej wojny światowej, a także osoby i działalności Winstona Churchilla. Osobną wartość stanowi osobiste świadectwo prof. Leszka Moczulskiego, który opisuje losy piłsudczykowskich środowisk opozycyjnych w okresie PRL i ich koncepcje międzynarodowe, aktualne zwłaszcza w kontekście obecnej sytuacji na Ukrainie. Książka składa się z następujących wywiadów:
1.Źródła myślenia Piłsudskiego i Dmowskiego
2.Piłsudski, Dmowski i Wielka Wojna
3.Droga do drugiej wojny światowej
4.Winston Churchill i jego legenda
5.Rok 1944 - co zamiast Powstania?
6.Czytaliśmy Piłsudskiego
7.Przyszłość Międzymorza
Jej dodatkowym walorem jest posłowie autorstwa prof. Jacka Bartyzela, pomyślane jako szkic wspomnieniowo-biograficzny o Leszku Moczulskim.

Książka "Czytaliśmy Piłsudskiego. Rozmowy z Leszkiem Moczulskim" - Marcin Furdyna, Marek Rodzik - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Sic. Książka posiada 384 stron i została wydana w 2016 r.