pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Człowiek w obliczu pandemii. Człowiek w Psychologiczne i społeczne...
Tytuł książki:

Człowiek w obliczu pandemii. Człowiek w Psychologiczne i społeczne uwarunkowania zachowań w warunkach kryzysu zdrowotnego

Dane szczegółowe:
Wydawca: SAW Smak Słowa
Rok wyd.: 2020
Oprawa: miękka
Ilość stron: 270 s.
Wymiar: 166x235 mm
EAN: 9788366420342
ISBN: 978-83-6642-034-2
Data: 2021-02-05
32.06  49.90  17.84 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Człowiek w obliczu pandemii. Człowiek w Psychologiczne i społeczne uwarunkowania zachowań w warunkach kryzysu zdrowotnego - opis książki:

Stan pandemii to niezwykle trudna sytuacja, w której trzeba podejmować niełatwe decyzje, i to na różnych szczeblach. To sytuacja dużej niepewności, więc zdarza się również, że panuje inercja decyzyjna. Na skutek owych decyzji ludzie poddają się (lub nie) przeróżnym zaleceniom medycznym i rygorom sanitarnym, są przy tym mniej lub bardziej skłonni do podejmowania ryzyka (bądź do jego unikania), a pośród rozmaitych emocji nierzadko doświadczają silnego lęku i depresji. O wszystkich tych kwestiach sporo do powiedzenia mają nauki behawioralne, w których od lat prowadzi się badania empiryczne na ten temat.

Sytuacja pandemii COVID-19, z którą obecnie mamy do czynienia, nie może być rozpatrywana wyłącznie jako problem medyczny. Od podejmowanych decyzji - a także od sposobu ich komunikowania - zależy bowiem zarówno ludzkie zdrowie i życie, jak i to, jak szybko uda się opanować kryzys.

Czworo znakomitych psychologów, reprezentujących różne subdyscypliny, przygotowało wieloaspektowe opracowanie dotyczące stanu pandemii, analizowanego właśnie z perspektywy pozamedycznej. Praca ta jest przeglądem tego zagadnienia, dokonanym z uwzględnieniem zarówno klasycznych już koncepcji teoretycznych, jak i wyników najnowszych ujęć oraz badań empirycznych. Autorzy omawiają między innymi takie kwestie, jak podmiotowość człowieka znajdującego się w niejasnej i niepewnej sytuacji, rola lęku w podejmowaniu decyzji i szacowaniu ryzyka, zaufanie do innych ludzi oraz do instytucji, tożsamość grupowa i poczucie wspólnotowości, znaczenie kapitału społecznego czy zautomatyzowane lub w pełni świadome rytuały indywidualne i społeczne.

Rozważania autorów zostały uzupełnione wprowadzeniem, które z perspektywy biologicznej wyjaśnia, czym jest pandemia, a także omówieniem różnic kulturowych i rozmaitych reakcji poszczególnych państw na kryzys pandemiczny.

Książka "Człowiek w obliczu pandemii. Człowiek w Psychologiczne i społeczne uwarunkowania zachowań w warunkach kryzysu zdrowotnego" - Małgorzata Kossowska, Natalia Letki, Tomasz Zaleśkiewicz, Szymon Wichary - oprawa miękka - Wydawnictwo SAW Smak Słowa. Książka posiada 270 stron i została wydana w 2020 r. Cena 32.06 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]