pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Czerwono-biali i Biało-Czerwoni. Dania, Polska, Północ - problemy...
książka:

Czerwono-biali i Biało-Czerwoni. Dania, Polska, Północ - problemy sąsiedztwa kulturowego

Dane szczegółowe:
Wydawca: SEDNO
Rok wyd.: 2019
Oprawa: twarda
Ilość stron: 610 s.
EAN: 9788363354084
ISBN: 978-83-6335-408-4
Data: 2019-08-19
Cena wydawcy: 45.00 złpozycja niedostępna

Czerwono-biali i Biało-Czerwoni. Dania, Polska, Północ - problemy sąsiedztwa kulturowego - Włodzimierz K. Pessel - opis książki:

Książka adresowana do tych, którzy chcieliby zedrzeć kocyk z duńskiego hygge i z pewnego kulturoznawczego i skandynawistycznego źródła dowiedzieć się, między innymi, z jakimi kulturami chcą sąsiadować Skandynawowie, dlaczego Duńczycy i Polacy nie wiedzą, że mają więcej wspólnego, niżeli im się wydaje, dlaczego Brandesa połączyła z Polakami "przyjaźń" w zasadzie niemożliwa, czym współcześnie zaskakuje narracja o "buraczarkach" i "życiu po polsku" lub jakie praktyki kulturowe wyrażają duńską ironię.

Praca stanowi oryginalną próbę wprowadzenia tematyki skandynawskiej do polskiego kulturoznawstwa, a zwrotnie - perspektywy kulturoznawczej do krajowej skandynawistyki. Jest to przy tym odpowiedź na potrzebę geokulturowej reorientacji wyobraźni w polskiej kulturze symbolicznej i humanistyce. Dotychczas brakowało Północy w percepcji sąsiedztwa kulturowego Polski. Granica na Bałtyku sprawia dziwne wrażenie znaczącej mniej od europejskich granic na lądzie; nie generuje pograniczy kulturowych ani nie przeciwstawia osi wertykalnej (Północ-Południe) wyeksploatowanej badawczo osi horyzontalnej (Wschód-Zachód). Niecodzienny jest też wybór szczegółowego obszaru dociekań autora: Dania zamiast Szwecji, zwyczajowo przyciągającej najwięcej uwagi Polaków spośród krajów nordyckich, bądź Norwegii, dopiero od niedawna przebijającej się w dyskursie medialnym. Dania pozostaje w bardzo ograniczonym stopniu obecna w badaniach polskich uczonych, zwłaszcza korzystających ze źródeł w języku duńskim.

Drugim celem książki jest sproblematyzowanie kulturowego sąsiedztwa Polski i Danii, bilateralnie przeoczonego czy nawet wypieranego. Uwadze obu społeczeństw umyka już sam banalny fakt pewnej polsko-duńskiej wspólnoty barw narodowych. Tytuł książki zapowiada, że podobieństw i niewyzyskanych płaszczyzn porozumienia międzykulturowego Polska-Dania jest więcej: wysokie poczucie patriotyczne, wpływ doświadczenia wojny i utraty terytoriów, tradycje spółdzielcze i wiele innych.

Książka „Czerwono-biali i Biało-Czerwoni. Dania, Polska, Północ - problemy sąsiedztwa kulturowego” - oprawa twarda - Wydawnictwo SEDNO.

Książka posiada 610 stron i została wydana w 2019 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Czerwono-biali i Biało-Czerwoni. Dania, Polska, Północ - problemy..."
Włodzimierz K. Pessel - autor m.in.:
Każdemu jego śmietnik. Szkice o - okładka książki
Każdemu jego śmietnik. Szkice o śmieciach i śmietniskach Beata Chomątowska, Paweł Dunin-Wąsowicz, Natasza Goerke, Zbigniew Mikołejko, Włodzimierz K. Pessel, Maria Poprzęcka, Małgorzata Rejmer;
Kupujący tę pozycję zamówili również: