pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Czarne i złote. Zbiór opowiadań

Autor książki:

Krystyna Jarocka

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Poligraf
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 252 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788381590259
ISBN: 978-83-8159-025-9
Data: 2018-11-22
25.52  35.00  9.48 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

"Czarne i złote" to siedem pozornie niezwiązanych ze sobą opowiadań opisujących losy różnych osób, których życie nie należy do najłatwiejszych. W trakcie lektury zauważamy jednak, że elementów spajających opowiadania jest więcej. Chociażby to, że sześć z nich rozgrywa się w PRL-u, oraz to, że wszystkie dotyczą kobiet. Kobiet, jak pisze autorka, ogarniętych przerażeniem przed brutalnością tego świata, strachem przed macierzyństwem, któremu nie są w stanie podołać, opuszczonym, zdanym na niełaskę losu?
Dobrym nawiązaniem do tytułu, które jednocześnie oddaje przesłanie książki, jest cytat użyty w opowiadaniu "Prząśniczka":
(...) myślę, że życie każdego człowieka utkane jest z czarnych, ale i złotych nici. Zależy od tkaniny, których jest więcej.

I chyba kilka tych złotych jest też w mojej, bo inaczej - czyżbym żyła?.

Opowiadania napisane są piękną polszczyzną, żadne słowo nie wydaje się przypadkowe, do tego autorka nie stroni od zarówno archaizmów, jak i neologizmów. Szyk podąża za melodyką stylu, wzmacniając ekspresję i odpowiednio uwypuklając akcent zdaniowy. Plastyczny i żywy język oraz odwołania do literatury współgrają z treścią opowiadań. Wszystko to składa się na przemyślaną artystycznie kompozycję, przez co lektura książki z pewnością będzie przyjemnością.

Książka "Czarne i złote. Zbiór opowiadań" - Krystyna Jarocka - oprawa miękka - Wydawnictwo Poligraf. Książka posiada 252 stron i została wydana w 2018 r. Cena 25.52 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]