pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko: autor tytuł  24h
»
»
»
Czarna Księga oraz inne teksty sakralne jazydów. Seria: Święte księgi,...
»
»
książka:

Czarna Księga oraz inne teksty sakralne jazydów. Seria: Święte księgi, święte teksty

Dane szczegółowe:
Wydawca: Armoryka
Rok wyd.: 2011
Oprawa: miękka
Ilość stron: 70 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788362661053
ISBN: 978-83-62661-05-3
Data: 2010-12-22
Cena wydawcy: 17.00 złpozycja niedostępna

Czarna Księga oraz inne teksty sakralne jazydów. Seria: Święte księgi, święte teksty - Grzegorz Ciecieląg, Andrzej Sarwa - opis książki:

Jednym z mało znanych w Polsce, choć uważanym za najbardziej tajemniczy z kultów mających irańskie korzenie, jest jazydyzm - żywy i wyznawany po dzień dzisiejszy wśród Kurdów (głównie irackich i tureckich), którzy zachowali system kastowy, o czym będzie jeszcze niżej. Jazydyzm to religia synkretyczna, łącząca w sobie wierzenia zaratusztriańskie, manichejskie, żydowskie, chrześcijańskie i muzułmańskie, ale posiadająca także i własne, niezwykle oryginalne, odróżniające jazydów od wyznawców wszelkich innych religii tak bardzo, że stali się oni obiektem prześladowań i to w zasadzie od czasu ich pojawienia się aż po dzień dzisiejszy. Wśród jazydów rozpowszechniony jest oryginalny mit o ich pochodzeniu. Głosi on, że Adam i Ewa poróżnili się o to, które z nich dostarczy doskonalszego twórczego elementu, który da początek ich potomkom. Każde z nich zebrało swoje nasienie do naczynia. Naczynia zamknięto i zapieczętowano. Gdy po jakimś czasie zostały otwarte, w należącym do Ewy znajdowało robactwo i inne obrzydliwości, zaś w tym, które należało do Adama był śliczny chłopczyk, który gdy dorósł poślubił hurysę – mieszkankę raju. I od tej właśnie pary pochodzą jazydzi. Ale w rzeczywistości wzięli oni swoją nazwę od imienia kalifa omajjadzkiego Jazida I (680–683), za którego potomków oficjalnie się uważają, mając się również za wybrany lud boży. Jednakże za ich faktycznego założyciela i twórcę doktryny uważa się żyjącego w XII wieku muzułmańskiego mistyka, szejka Adi ben Mosâfer. Jazydzi sami siebie nazywają Ezdi, Ezidi lub Dâsini, co prawdopodobnie wywodzi się od perskiego "yazata”, czyli "anioł”.

Książka „Czarna Księga oraz inne teksty sakralne jazydów. Seria: Święte księgi, święte teksty” - oprawa miękka - Wydawnictwo Armoryka.

Książka posiada 70 stron i została wydana w 2011 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Czarna Księga oraz inne teksty sakralne jazydów. Seria: Święte księgi,..."
Grzegorz Ciecieląg, Andrzej Sarwa (red.) - autor m.in.:
Syn Cienistej Strony - okładka książki
Syn Cienistej Strony Andrzej Sarwa;
Przewodnik po Sandomierzu - okładka książki
Przewodnik po Sandomierzu Andrzej Sarwa;
Cmentarz św. Medarda - okładka książki
Cmentarz św. Medarda Andrzej Sarwa;
Tajemnica rodu Semberków - okładka książki
Tajemnica rodu Semberków Andrzej Sarwa;
Wieszczba krwawej głowy - okładka książki
Wieszczba krwawej głowy Andrzej Sarwa;
Poezje zebrane - okładka książki
Poezje zebrane Andrzej Sarwa;
Kupujący tę pozycję zamówili również: