pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Cywilizacja ekologiczna i transformacja energetyczna w Chinach

Autor książki:

Łukasz Gacek

Dane szczegółowe:
Wydawca: FNCE
Rok wyd.: 2020
Oprawa: twarda
Ilość stron: 260 s.
EAN: 9788366264298
ISBN: 978-83-6626-429-8
Data: 2020-05-22
38.17 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

udowa cywilizacji ekologicznej stała się współcześnie podstawą ideologiczną wyznaczającą ramy krajowej polityki środowiskowej w Chinach. Lansowana od początku nowego milenium nie miała spójnego charakteru i była ukierunkowana wyłącznie na chińskie społeczeństwo. W momencie dojścia do władzy Xi Jinpinga w 2012 r. sytuacja diametralnie się zmieniła.

Najwyższe kierownictwo partyjne przyjęło ów koncept, osadzając go w nacjonalistycznej interpretacji historii. Władze w Pekinie odwołując się cywilizacji ekologicznej, starają się instrumentalnie kształtować przeświadczenie o istniejącej ciągłości kulturowej i narodowej. Przyjmowane rozwiązania mają zarówno odpowiadać na postępującą degradację środowiska w kraju, jak i stanowić skierowaną na zewnątrz propozycję budowania wspólnej globalnej przyszłości. Warto zauważyć, że w prezentowanej wizji cywilizacji ekologicznej nie ma mowy o zahamowaniu wzrostu gospodarczego, redystrybucji bogactwa czy zmniejszeniu produkcji celem zapobieżenia dalszej degradacji środowiska. Jest ona wyraźnie sprzężona z globalnym porządkiem kapitalistycznym i nie stanowi radykalnego zwrotu oznaczającego akceptację dla spowolnionego tempa rozwoju na poziomie globalnym i w samych Chinach. Cywilizacja ekologiczna nawiązuje do starożytnych rodzimych tradycji filozoficznych, które akcentowały istniejącą harmonię pomiędzy człowiekiem a naturą. Ożywiając tę starą ideę, władze w Chinach mówią dziś o potrzebie budowania wspólnej zielonej przyszłości.

Książka "Cywilizacja ekologiczna i transformacja energetyczna w Chinach" - Łukasz Gacek - oprawa twarda - Wydawnictwo FNCE. Książka posiada 260 stron i została wydana w 2020 r. Cena 38.17 zł. Zapraszamy na zakupy!