pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
książka:

Cięcie

Dane szczegółowe:
Wydawca: Austeria
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 356 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788378660958
ISBN: 978-83-7866-095-8
Data: 2018-01-26
26.26 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Cięcie - Savyon Liebrecht - opis książki:

Tom opowiadań izraelskiej autorki - przedstawicielki istotnego w literaturze hebrajskiej nurtu pisania o Szoa z perspektywy "drugiego pokolenia". Dominującym wątkiem jej utwórów jest trauma Zagłady, która mimo upływu czasu kładzie się cieniem na życiu społeczeństwa Izraela, będąc źródłem lęków, obsesji i udręki ocalonych, a także ich rodzin.

Savyon Liebrecht urodziła się w 1948 roku w Monachium jako Sabina Sosnowska, w rodzinie polskich Żydów ocalałych z Holokaustu, którzy w 1950 roku przeprowadzili się do Izraela. Ukończyła Wydział Filozofii na Uniwersytecie Telawiwskim, pracowała jako dziennikarka, a w 1986 roku zadebiutowała zbiorem opowiadań. W 1987 roku otrzymała Nagrodę im. Altermana, zaś w 2002 Nagrodę Literacką im. Amelii Rosselli przyznawaną przez miasto Rzym. W ostatnich latach pisze głównie sztuki teatralne, które wystawiane są również poza Izraelem, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Niemczech, Szwecji, Finlandii, a nawet w Chinach. Czterokrotnie otrzymała w Izraelu zaszczytny tytuł dramaturga roku. Jej sztuki teatralne i opowiadania przełożono na wiele języków. W 2012 roku nakładem Wydawnictwa Austeria ukazały się jej dramaty "Rzecz o banalności i inne sztuki" w przekładzie Michała Sobelmana.

"W naszym domu milczało się o Holokauście. Do dziś nie wiem, ile braci i sióstr mieli moi rodzice. Nie znam ich imion i nie wiem, co stało się z nimi podczas wojny, nie wiem nawet, w których obozach koncentracyjnych przetrzymywano ojca, a było ich kilka. Ludzie, którzy badają dynamikę zachowań ludzi ocalałych z Zagłady, dzielą ich domy na dwa typy. W jednych obsesyjnie mówi się o Holokauście: nawet jeśli tematem rozmowy są sznurówki czy kawałek chleba, przywołują one wspomnienia z getta i obozu koncentracyjnego. W domach drugiego typu panuje kompletna cisza. Sądzę, że najbardziej twórczy artyści wychowali się w domach drugiego rodzaju, ponieważ to cisza w największym stopniu wyzwala kreatywność. Każde dziecko potrzebuje, by tłumaczyć mu otaczający świat, lecz dziecko wychowujące się w takim domu wyczuwa, że pytania nie są mile widziane. Zaczyna zatem wymyślać swoje własne odpowiedzi, ćwicząc w ten sposób wyobraźnię od najmłodszych lat". (Ze wstępu autorki)

Książka „Cięcie” - oprawa miękka - Wydawnictwo Austeria.

Książka posiada 356 stron i została wydana w 2018 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Cięcie"
Savyon Liebrecht - autor m.in.:
Produkty podobne:
Warszawa - Paryż - Tel Awiw - okładka książki
Warszawa - Paryż - Tel Awiw Halina Aszkenazy-Engelhard
Trauma - okładka książki
Trauma Marcin Pomiećko
Smak kamienicy - okładka książki
Smak kamienicy Maria Kordykiewicz
Samotne miłości - okładka książki
Samotne miłości Eshkol Nevo