pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Ci cholerni Polacy! Polskie Siły Powietrzne w Bitwie o Anglię. Seria: Nieznane oblicza historii

Dane szczegółowe:
Wydawca: ALMA-PRESS
Rok wyd.: 2016
Oprawa: twarda
Ilość stron: 720 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788370206253
ISBN: 978-83-7020-625-3
Data: 2016-03-09
Cena wydawcy: 75.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

"Ci cholerni Polacy!" - to uwaga, jaką w kierunku polskich lotników rzucił brytyjski sierżant nie mogąc z nimi porozumieć się w najprostszych sprawach. Po dłuższym czasie sformułowanie to przestało mieć charakter pejoratywny, a stało się synonimem waleczności i zaciętości w walce, której nie brakowało polskim lotnikom walczącym w Bitwie o Anglię.

Autorzy tej publikacji przypominają zasługi polskich lotników, którzy przyczynili się do odwrócenia losów wojny na Zachodzie. W pracy nad tą monumentalną publikacją sięgnięto do oryginalnych dokumentów, często wcześniej nieznanych. Zapiski sporządzane na bieżąco tam, gdzie rozgrywały się podniebne wydarzenia latem 1940 roku, oddają fascynujący obraz Bitwy o Anglię i podkreślają rolę, jaką odegrali w niej polscy lotnicy.

W pierwszej części książki pokuszono się o przedstawienie wpływu sytuacji politycznej na możliwości organizacyjne lotnictwa - np. o co tak naprawdę chodziło Francuzom i Anglikom podczas rozmów prowadzących do podpisania umowy lotniczej i dlaczego ci pierwsi początkowo nie byli nią wcale zainteresowani. Drugi to szczegółowy opis działań lotnictwa myśliwskiego w oparciu wyłącznie o dokumenty epoki, ze świadomym zrezygnowaniem z opublikowanych w późniejszych latach wspomnień, które przez upływ czasu mogły ulec zniekształceniu - tutaj znaleźć można np. opis wszystkich lotów, które polscy piloci myśliwscy wykonali latem 1940 r. Trzeci zaś to po raz pierwszy zaprezentowany w polskiej literaturze opis działania dywizjonów bombowych, których działalność podczas Bitwy o Anglię do tej pory była niesłusznie pomijana - od formowania jednostek aż po ich bojowe zastosowanie. Całość dopełniają liczne aneksy, z syntetycznymi zestawieniami osiągnięć i strat Polskich Sił Powietrznych w czasie Bitwy o Anglię.

Książka "Ci cholerni Polacy! Polskie Siły Powietrzne w Bitwie o Anglię. Seria: Nieznane oblicza historii" - Grzegorz Sojda, Grzegorz Śliżewski, Piotr Hodyra - oprawa twarda - Wydawnictwo ALMA-PRESS. Książka posiada 720 stron i została wydana w 2016 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]