pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Chirurg. Krew, złodzieje ciał i narodziny nowoczesnej chirurgii (kieszonkowe)

Autor książki:

Wendy Moore

Dane szczegółowe:
Wydawca: ZNAK
Rok wyd.: 2021
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 576 s.
Wymiar: 118x168 mm
EAN: 9788324074143
ISBN: 978-83-240-7414-3
Data: 2021-09-30
Cena wydawcy: 14.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:


Książka dla fanów Rzeźników i lekarzy Lindsey Fitzharris
Krwawa i wstrząsająca opowieść o narodzinach nowoczesnej chirurgii i jej ojcu – Johnie Hunterze
Odcięte ramię leżało na stole sekcyjnym i gniło. Pozbawione krwi mięśnie wyglądały upiornie blado, lecz włosy porastające przedramię oraz paznokcie sprawiały wrażenie tak samo żywych jak wtedy, gdy jeszcze stanowiły część ciała mężczyzny. Pragnąc zaimponować starszemu o dziesięć lat bratu Williamowi, dwudziestoletni John wziął do ręki przygotowany wcześniej skalpel, by rozpocząć swoją pierwszą sekcję ciała człowieka. […] kiedy John Hunter wykonał pierwsze cięcie przez twardą skórę ramienia mężczyzny, bardzo się starał nie wzdrygnąć ani nie okazać wstrętu. Z pewnością wiedział, że to najważniejszy sprawdzian, najważniejsza chwila w jego życiu.

Tak wyglądały początki kariery Johna Huntera – człowieka, który podniósł chirurgię do rangi nauki. Przez wiele lat przeprowadzał nowatorskie badania anatomiczne i eksperymenty, jednak w osiemnastowiecznym Londynie zdobycie ciała do sekcji graniczyło z cudem. Młody chirurg nie przebierał w środkach i wszedł do przestępczego półświatka. Na jego polecenie przestępcy wykradali z cmentarzy świeże, dopiero co zakopane zwłoki.

Hunter zgromadził niezwykłą kolekcję osobliwości, w której można było znaleźć zarówno zakonserwowane w ogromnych słojach ciała pięcioraczków, jak i szkielet olbrzyma. Dla dobra nauki był gotów podjąć każde wyzwanie: od pokrojenia truchła wieloryba po potraktowanie własnego penisa skalpelem z bakterią rzeżączki.

„Makabryczna, ale fascynująca… Zdecydowanie nie dla wrażliwych odbiorców”.

„The Guardian”

Książka "Chirurg. Krew, złodzieje ciał i narodziny nowoczesnej chirurgii (kieszonkowe)" - Wendy Moore - oprawa Miękka - Wydawnictwo ZNAK. Książka posiada 576 stron i została wydana w 2021 r.