pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Cenniejsze niż perły. Portrety kobiet żydowskich
Książki »
Książki »
Tytuł książki:

Cenniejsze niż perły. Portrety kobiet żydowskich

Autor książki:

Bella Szwarcman-Czarnota

Dane szczegółowe:
Wydawca: Austeria
Rok wyd.: 2010
Oprawa: twarda
Ilość stron: 132 s.
Wymiar: 160x160 mm
EAN: 9788361978640
ISBN: 978-83-61978-64-0
Data: 2010-07-05
22.68  30.00  7.32 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Niniejsza książka stanowi drugą część a może raczej uzupełnienie zbioru pt. Mocą przepasały swe biodra. "Portrety kobiet żydowskich" wydanego w 2006 roku przez Fundację im. prof. Mojżesza Schorra. Do wizerunków czternastu kobiet zamieszczonych w pierwszej części dodaję obecnie osiem.
W średniowiecznym Midraszu Ha Gadol, zredagowanym przez Dawida ben Amrama, każda z cech dzielnej kobiety wymienionych w Pochwale dzielnej kobiety z Księgi Przysłów (31) została przypisana jednej z kobiet biblijnych i jednej literze alfabetu hebrajskiego. W mojej własnej galerii kobiet uwzględniłam również kobiety świeckie. Postanowiłam podkreślić łączącą je mocną nić tradycji - każda z prezentowanych postaci nosi w sobie inną, acz podobną kobietę.
Bella Swarcman-Czarnota
Tak oto Sara brzemienna jest królową Esterą, Miriam - midraszową żoną Adama Lilit, żona Ona ben Peleta - żoną Manoacha, czyli matką Samsona, córki Selofchada - kobietą z Szunam, Dolce z Wormacji - Chaną, męczeńską matką siedmiu synów, Judith Kaplan-Eisenstein - kompozytorką Miriam Gideon-Ewen, Dona Gracia
Nasi - reprezentantką „sułtanatu kobiet” Ester Kyrą, wreszcie poetka Ruchl Fiszman pojawia się jako ucieleśnienie Izraela. Bat kol i Szechina uzupełniają całość jako figury istotne nie tylko w literaturze talmudycznej, midraszowej i kabalistycznej, ale także bardzo ważne dla żydowskich ruchów odnowy. Warto zauważyć, że nowe prądy w wieku XX i XXI pojawiają się w znaczącym stopniu za sprawą kobiet i w ich sprawie. W moim przekonaniu dzieje się tak dlatego, że to był punkt najpilniej domagający się przemian. Rzecz bez precedensu - kobiety żydowskie zaczęły - masowo - przemawiać własnym głosem we własnym imieniu. Interpretują teksty, studiują prawo religijne, piszą komentarze i midrasze, obejmują urzędy dotąd zarezerwowane tylko dla mężczyzn, moszcząc się wygodniej w judaizmie - rozumianym nie tylko wąsko - jako religia - ale i szerzej - jako cywilizacja.

Książka "Cenniejsze niż perły. Portrety kobiet żydowskich" - Bella Szwarcman-Czarnota - oprawa twarda - Wydawnictwo Austeria. Książka posiada 132 stron i została wydana w 2010 r. Cena 22.68 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Bella Szwarcman-Czarnota - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Mądrości rabinów - okładka książki

Mądrości rabinów

Philippe Haddad
Nowy Testament a Judaizm - okładka książki

Nowy Testament a Judaizm

ks. Michał Czajkowski
Produkty podobne:
Wieża Dawida. Chasydzi lelowscy - okładka książki

Wieża Dawida. Chasydzi lelowscy

Jan Doktór, Michał Galas, Mirosław Skrzypczyk
Zmierzch Izraela - okładka książki

Zmierzch Izraela

Henryk Rolicki