pokaz koszyk
tylko: autor tytuł  24h
»
»
»
Cech mosiężników warszawskich w czasach Oświecenia
książka:

Cech mosiężników warszawskich w czasach Oświecenia

Dane szczegółowe:
Wydawca: Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Rok wyd.: 2015
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 168 s.
Wymiar: 150x210 mm
EAN: 9788323134312
ISBN: 978-83-2313-431-2
Data: 2016-03-10
Cena wydawcy: 38.00 złpozycja niedostępna

Cech mosiężników warszawskich w czasach Oświecenia - Ryszard Mączyński - opis książki:

"Czasy współczesne nie wydają się okresem szczególnie pomyślnym dla historiografii rzemiosła, w zainteresowaniach badaczy zajmującej już od lat miejsce raczej marginalne. Takiej pesymistycznej ocenie przeczy jednak najnowsza publikacja Ryszarda Mączyńskiego. Książka zawiera wielostronny, osadzony w kontekście epoki obraz rozwoju branży mosiężniczej w Warszawie doby stanisławowskiej, branży w wielkim stopniu łączącej cechy anonimowej masowej produkcji z twórczością artystyczną. Praca jest istotnym krokiem na drodze poznawania dziejów nie tylko rzemiosła, ale także społeczeństwa, kultury materialnej i sztuki w okresie poprzedzającym industrialny przełom na ziemiach polskich. Autor wykorzystuje wszelkie dostępne typy źródeł, po raz kolejny okazując się mistrzem ich - zgodnej z regułami warsztatów zarówno historyka, jak i historyka sztuki - analizy".

Z recenzji prof. Andrzeja Klondera
"W załączonym do rozprawy aneksie został przytoczony pełny tekst statutu mosiężników Starej Warszawy, zatwierdzonego w 1789 roku. Zwraca uwagę wielka staranność w odcyfrowaniu nie zawsze łatwo czytelnego rękopisu (gdyż w okolicznościach II wojny światowej uległ on poważnemu zawilgoceniu), a także ogromna pieczołowitość w opracowaniu edytorskim osiemnastowiecznego dokumentu i opatrzeniu go wielu objaśnieniami, zwłaszcza terminów fachowych, które już dawno wyszły z codziennego użytku. W tym przypadku Ryszardowi Mączyńskiemu okazało się pomocne jego wykształcenie nie tylko jako historyka sztuki, lecz także świadomość językowa filologa oraz wieloletnie doświadczenie w przygotowywaniu do druku źródeł pisanych z XVII-XIX wieku".

Z recenzji prof. Jana Wiktora Sienkiewicza

Książka „Cech mosiężników warszawskich w czasach Oświecenia” - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

Książka posiada 168 stron i została wydana w 2015 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Cech mosiężników warszawskich w czasach Oświecenia"
Ryszard Mączyński - autor m.in.:
Konterfekty zwielokrotnione - okładka książki
Konterfekty zwielokrotnione Ryszard Mączyński;
Kupujący tę pozycję zamówili również: