pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Bóg. Pieniądze. Kościół

Autor książki:

Piotr Haraszewski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Vocatio
Rok wyd.: 2019
Oprawa: miękka
Ilość stron: 112 s.
EAN: 9788363828363
ISBN: 978-83-6382-836-3
Data: 2019-03-15
16.52  23.90  7.38 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Opis książki:

W wielu wspólnotach i kościołach naucza się wiernych o obowiązku oddawania dziesięciny z całego dochodu. Wiele kazań na ten temat powstało na bazie tekstu z Księgi Malachiasza: Ml 3,8-11 i trzeba stwierdzić, że nauczania te w większości przedstawiają sytuację jako zasadniczo rozstrzygniętą. Dokonane zostało przestępstwo i wiadomo, kogo się oskarża - niewierny lud, który nie przynosi do świątyni całości dziesięcin i nie składa danin, przez co oszukuje Boga.

Taki sposób interpretacji, nader często prezentowany w kościołach i wspólnotach, właściwie nie pozostawia słuchaczom żadnej wątpliwości. Wiadomo, kto zawinił, a duchowni, jedynie w trosce o dusze wiernych, mówią teraz o tym głośno - jako ostrzeżenie dla współczesnego im ludu. Warto jednak przypomnieć sobie podstawową zasadę hermeneutyki biblijnej, która mówi, że tekst wyrwany z kontekstu staje się nie tylko pretekstem do manipulacji, ale metodą sugerowania podtekstów. Stosując taką technikę, można, szatkując Biblię na wystarczająco małe fragmenty lub wersety, dowieść prawie wszystkiego, co tylko się zechce. I właśnie w zakresie nauczania o dziesięcinach spotykamy się z taką sytuacją. Manipulowanie treścią nauczania o dziesięcinach jest o tyle łatwiejsze, że w tym wypadku nie wystarczy spojrzeć na kilka wcześniejszych czy późniejszych wersetów. Trzeba zadać sobie nieco więcej fatygi i podjąć większy wysiłek. Ta książeczka jest wynikiem biblijnego "śledztwa" przeprowadzonego w tej sprawie.

Książka "Bóg. Pieniądze. Kościół" - Piotr Haraszewski - oprawa miękka - Wydawnictwo Vocatio. Książka posiada 112 stron i została wydana w 2019 r. Cena 16.52 zł. Zapraszamy na zakupy!

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]