pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Biuletyn IPN nr (146-147) 1-2 / 2018

Autor książki:

Jan M. Ruman

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 198 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 977164195600114647
ISSN: 1641-9561
Data: 2018-02-08
Cena wydawcy: 8.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Zasadniczy blok artykułów dotyczy obozów koncentracyjnych stworzonych przez hitlerowskie Niemcy - jeszcze przed wojną w Rzeszy (Dachau czy Sachsenhausen), a potem także na ziemiach podbitej Polski (Auschwitz i wiele innych).

Szczególnie polecamy artykuł Technologia śmierci, analizujący założenia ideowe i praktyczne działanie systemu miejsc odosobnienia i pracy przymusowej, przeznaczonych dla rzeczywistych i domniemanych przeciwników politycznych NSDAP, przestępców kryminalnych, przedstawicieli „ras niepełnowartościowych” (głównie Żydów i Cyganów, skazanych w końcu na całkowitą zagładę), później także jeńców wojennych, księży, zwłaszcza katolickich, i wszystkich, którzy nie podporządkowali się totalitarnej władzy.

Spośród więźniów wyjątkowe miejsce zajmuje rotmistrz Witold Pilecki, ochotnik do Auschwitz, konspirator, autor raportu o tym piekle.

Tereny Gusen - miejsca kaźni polskiej inteligencji - przez wiele powojennych lat niszczały. O godne upamiętnienie ofiar obozu upomnieli się dopiero przedstawiciele lokalnej społeczności i polskie władze. Referujemy dzisiejsze kłopoty Niemców i Austriaków z pamięcią o zbrodniach ich przodków.

Jasnym epizodem okupacyjnej nocy jest niezwykła misja sierżanta Wehrmachtu, który na polecenie niemieckiego kardynała uratował przed profanacją relikwie św. Wojciecha.

Dzieje rodziny Rutkowskich wprowadzają nas w problematykę odzyskania niepodległości w 1918 roku. Zamieszczamy też sylwetkę historyka Jerzego Łojka.

W numerze ponadto „Sprawa Chojeckiego”. Tekst wyjaśnia, czy IPN podważa zasługi jednego z czołowych opozycjonistów.

Do numeru dołączono DVD z filmami dokumentalnym: Z Jarosławia do Auschwitz - o pierwszych polskich więźniach tego obozu i Emisariusz kardynała.

Książka "Biuletyn IPN nr (146-147) 1-2 / 2018" - Jan M. Ruman (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 198 stron i została wydana w 2018 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]