pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Biuletyn IPN nr 203 (10) /2022. Oświata, kultura i nauka w okupowanym kraju

Autor książki:

Jan M. Ruman

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2022
Oprawa: miękka
EAN: 977164195600100203
Data: 2022-10-14
8.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Pliki do pobrania:

Spis treści - PDF

Opis książki:

Tajnego nauczania nie zaliczano do walki czynnej, ale było ono równie istotne jak akcje bezpośrednie – partyzanckie czy dywersyjne, wywiad czy propaganda. Tajna Organizacja Nauczycielska w odezwie Do Ojców i Matek nakreśliła program ideowy: „Państwo polskie, mimo przegranej wojny istnieje i walka o odzyskanie niepodległości trwa nadal, nikt nie jest zwolniony od wierności dla państwa i narodu, obowiązkiem wszystkich jest wychowanie całej młodzieży w idei służby i poświęcenia narodu. Ideę tę należy wszczepiać przez naukę szkolną”.

Niemcy karali zarówno prowadzących nauczanie, jak i uczniów, a także właścicieli lokali, w których odbywały się komplety – więzieniem, zsyłką do obozów koncentracyjnych lub rozstrzelaniem. Mimo to tajnym nauczaniem objęto ok. 1,5 mln dzieci, ok. 100 tys. młodzieży na poziomie szkoły średniej i wyższej. W pracę dydaktyczną zaangażowanych było kilkadziesiąt tysięcy pedagogów, którzy za tę działalność płacili często cenę najwyższą: w latach 1939–1945 życie straciło 8,5 tys. polskich nauczycieli.

W artykule Jarosława Szarka Dzieło ludzi wewnętrznie wolnych opisujemy walkę związkowców Huty „Katowice” o taką zmianę obowiązującego w PRL prawa, aby działalność wolnych związków zawodowych była w Polsce legalna. Porozumienie Katowickie podpisane 11 września 1980 r. wydaje się do dziś niedoceniane.

Przedstawiamy też postać błogosławionego ks. Jana Machy w poruszających świadectwach członków jego rodziny.

W „Biuletynie IPN” znajduje się kod QR do filmu Hanny Etemadi Indeks i karabin o tajnym nauczania w Polsce okupowanej przez Niemców. Prenumeratorzy otrzymają DVD z filmem.

Książka "Biuletyn IPN nr 203 (10) /2022. Oświata, kultura i nauka w okupowanym kraju" - Jan M. Ruman (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 0 stron i została wydana w 2022 r. Cena 8.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.