pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Bezpieczeństwo wewnętrzne w polityce państwa polskiego na ziemiach północno-wschodnich II Rzeczypospolitej

Autor książki:

Wojciech Śleszyński

Dane szczegółowe:
Wydawca: Rytm
Rok wyd.: 2007
Oprawa: twarda
Ilość stron: 408 s.
Wymiar: 176x250 mm
EAN: 9788373991996
ISBN: 978-83-7399-199-6
Data: 2007-07-10
Cena wydawcy: 44.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Problem bezpieczeństwa wewnętrznego należał do najważniejszych i jednocześnie najtrudniejszych spraw państwa na ziemiach północno-wschodnich II Rzeczypospolitej. Wieloetniczny i wielokulturowy charakter tych obszarów powodował, iż aspiracje narodowe oprócz Polaków zgłaszali również przedstawiciele innych nacji: Białorusini, Litwini, Żydzi, Rosjanie, Ukraińcy.
Celem prezentowanej Państwu pracy jest przedstawienie problemów politycznych i organizacyjnych służb bezpieczeństwa oraz scharakteryzowanie kolejnych etapów zmieniającego się na przestrzeni lat 1919-1939 stanu bezpieczeństwa wewnętrznego. Ziemie północno-wschodnie II Rzeczypospolitej stanowiły pole badawcze, na przykładzie którego przedstawione zostało całe spektrum zagadnień wchodzących w skład pojęcia bezpieczeństwa wewnętrznego, m.in. kwestie polityczno-prawne, narodowo-etniczne i religijno-wyznaniowe. Niewątpliwym atutem książki jest baza źródłowa. Po raz pierwszy w literaturze polskiej, przy opisie okresu dwudziestolecia międzywojennego, w tak wielkim stopniu skorzystano z zasobów archiwów białoruskich i litewskich. Zgromadzony w tamtejszych archiwach materiał pozwala nie tylko w nowy sposób spojrzeć na problemy badawcze, lecz umożliwia poznanie prezentowanej tematyki z perspektywy lokalnej administracji polskiej.

Książka "Bezpieczeństwo wewnętrzne w polityce państwa polskiego na ziemiach północno-wschodnich II Rzeczypospolitej" - Wojciech Śleszyński - oprawa twarda - Wydawnictwo Rytm. Książka posiada 408 stron i została wydana w 2007 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]