pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Bałak lwowski. Mowa przedwojennego Lwowa

Autor książki:

Stanisław Domagalski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo AA
Rok wyd.: 2018
Oprawa: twarda
Ilość stron: 256 s.
Wymiar: 150x210 mm
EAN: 9788378648499
ISBN: 978-83-7864-849-9
Data: 2018-03-28
Cena wydawcy: 39.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Unikatowy słownik przedwojennej lwowskiej mowy, słynnego bałaku, z którego słynęło to piękne miasto w okresie II Rzeczpospolitej. Niniejsze opracowanie zostało przygotowane przez rodowitego Lwowiaka, który "ni tyłku w gadaniu, ali nawyt w pisaniu" zaciąga jeszcze tamtą mową. Oprócz tłumaczenia bałakowych wyrazów słownik zawiera też zebrane z różnych źródeł przykłady ich użycia w potocznej mowie galicyjsko-lwowskiej, zarówno tej żywej, codziennej, jak również w utrwalonej na piśmie przez sławnych i mniej znanych, a często nawet anonimowych lwowskich autorów. Po raz pierwszy podjęto też próbę przekładu współczesnej polszczyzny na ówczesny język lwowski, dodając słowniczek "z tutejszego na tamtejsze".

Czego mi naprawdę żal - to lwowskiego bałaku. Bo co tu dużo ukrywać, bo szkoda gadać, czyli właśnie po naszemu szkoden goden, ale niestety skazany jest ten nasz bałak na zagładę i tylko patrzeć, a umrze i nie pozostanie po nim nawet wspomnienie.

Jerzy Janicki
Publikacja jest bogato ilustrowana zdjęciami ulic, placów i parków Lwowa z lat 20. i 30. XX wieku.

Stanisław Domagalski - autor specjalistycznych słowników ekonomiczno-handlowych polsko-rosyjsko-ukraińskich, polsko-ukraińskich i ukraińsko-polskich wydawanych przez wydawnictwo REA i Wiedzę Powszechną.

Książka "Bałak lwowski. Mowa przedwojennego Lwowa" - Stanisław Domagalski - oprawa twarda - Wydawnictwo AA. Książka posiada 256 stron i została wydana w 2018 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]