pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Autorytarne i manipulacyjne formy wpływu politycznego i władzy

Autor książki:

Marcin Tobiasz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Dom Wydawniczy ELIPSA
Rok wyd.: 2020
Oprawa: miękka
Ilość stron: 230 s.
Wymiar: 250x176 mm
EAN: 9788380171657
ISBN: 978-83-8017-165-7
Data: 2021-04-01
33.02 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Publikacja jest próbą ukazania różnych oblicz i form wpływu politycznego oraz władzy. Autorzy artykułów reprezentują różne pokolenia, doświadczenia i podejścia badawcze.
Wpływ, obok takich terminów jak: władza, kontrola i przymus, posiada kluczowe znaczenie w leksykonie pojęć stosowanych przez analityków polityki. Termin wpływ odnosimy do jednostkowych lub grupowych relacji między ludźmi, choć w języku potocznym znajdziemy konstrukcje wskazujące możliwość wpływu na naturę, zwierzęta czy też odwrotnie zjawisk naturalnych na ludzi i funkcjonowanie różnych sfer życia społecznego. Wpływ polityczny to szczególny typ wpływu społecznego, który w myśl jednej z wpływowych koncepcji oznacza zdolność skutecznego oddziaływania na wielkie podmioty społeczne takie jak: różne grupy, czy wspólnoty, w tym narodowe, ale i całe państwa oraz kształtowania relacji między nimi. Tak, jak polityki nie możemy sprowadzić jedynie do walki władzę, tak wpływu tylko do miękkiego oddziaływania na innych. Władza polityczna, a zwłaszcza władza państwowa jako szczególny rodzaju wpływu dysponuje oprócz perswazji i manipulacji również innymi środkami, w tym siłowymi takimi jak: przymus i przemoc, służącymi do skutecznego nakłaniania innych do postępowania zgodnego wolą rządzących albo wręcz narzucenia tej woli w sytuacji oporu.
Monografia poświęcona jest zagadnieniom związanym z formami dystrybucji wpływu i władzy w sieci relacji składających się na polityczną sferę życia społecznego. Są to interesujące i bardzo ważne problemy badawcze, integralnie wkomponowane w zakres dyscyplinarny nauk o polityce i administracji a także dyscyplin pokrewnych. Całościowo ujęta problematyka książki ma jednak charakter interdyscyplinarny. Z tego punktu widzenia dużym atutem opracowania jest fakt, że politologiczna perspektywa jest tu wzbogacona, uzupełniona czy wspierana o ustalenia socjologiczne, założenia psychologiczne, retrospektywne zapisy historyków czy odniesienia do ekonomicznych modeli i filozoficznych spekulacji. Warte podkreślenia jest, że duża część tekstów reprezentuje podejścia analitycznoproblemowe, co jest bardzo istotną zaletą opracowania. W obecnych czasach, gdy dostęp do internetowych zasobów wiedzy ma charakter nieskrępowany i powszechny, treści deskryptywne często mają charakter odtwórczy, co najwyżej inwentaryzujący, a znacznie rzadziej syntetyzujący wiedzę faktograficzną. W tym kontekście grono czytelników zainteresowanych opracowaniem może obejmować zarówno studentów poszukujących pomocy dydaktycznej, pracowników naukowych szukających źródeł dla swoich badań, jak i do mniej wyrobionych czytelników wzbogacających własne zasoby erudycyjne. W konsekwencji zbiór może mieć w dużym stopniu charakter uniwersalny.

Książka "Autorytarne i manipulacyjne formy wpływu politycznego i władzy" - Marcin Tobiasz - oprawa miękka - Wydawnictwo Dom Wydawniczy ELIPSA. Książka posiada 230 stron i została wydana w 2020 r. Cena 33.02 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]