pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Arcana nr 122 (2)/2015

Autor książki:

Andrzej Waśko

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: ARCANA
Rok wyd.: 2015
Oprawa: miękka
Ilość stron: 207 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9771233688013
ISSN: 1233-6882
Data: 2015-03-06
Cena wydawcy: 18.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Rok 2015 i wiek XXI stawia przed przywódcami Zachodu nowe zadania. Wojny informacyjne, ochrona wartości narodowych z jednej strony, globalna dynamika z drugiej - jakie działania powinni podejmować prezydenci, by w nowoczesny sposób bronić interesów własnego kraju - to tylko niektóre zagadnienia najnowszego numeru Arcanów.

Jednak wiosenny numer pisma otwiera tekst, jakiego w Arcanach dawno nie było. Manifest Redaktora Naczelnego wyznacza cele i zadania, jakie Arcana wezmą na siebie na najbliższe lata.

Oto fragment Wstępu do najnowszego numeru:
Przyzwyczajeni do wykonywania poleceń na niskich szczeblach zarządzania i wąskich poletkach kompetencji staliśmy się wręcz narodem „fachowców”, robiących to co do nich należy i nie zawracających sobie głowy sprawami publicznymi. Taka specjalizacja, która nie wychodzi poza granice działalności zawodowej, wrastając w mentalność i nawyki społeczne, jest jednak zjawiskiem szkodliwym dla rozwoju i funkcjonowania demokracji. Uprawianiem własnego ogródka Polacy zbyt często rozgrzeszają się z pasywności obywatelskiej i z braku kompetencji w ocenie spraw publicznych. Tymczasem wolny i demokratycznie rządzący się naród nie może sobie pozwolić na masową niekompetencję polityczną i wyspecjalizowanie w sprawowaniu władzy tylko wąskiej kasty polityczno-urzędniczej, bo wtedy demokracja przekształca się w „kratokrację”, o której pisaliśmy w poprzednim numerze.

W tym numerze kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta RP, pan Andrzej Duda prezentuje swoją wizję nowej integracji Polaków i naprawy struktur państwa pozostającego w rękach kratokracji. Tłem dla tego programu jest porównawcza refleksja trójki autorów (Koronacki, Waszewski, Miszalski) nad historią i współczesnością systemów prezydenckich wchłanianych dziś przez rzeczywistość mass-mediów. Blok Polska i świat uzupełniają syntetyczne artykuły Wojciecha Muchy Polska wobec wojny na Wschodzie oraz Barbary Fedyszak-Radziejowskiej o sukcesie polskich ruchów obrony życia.

W dziale historycznym zestawiamy artykuły Filipa Musiała i Andrzeja Madeli o powojennej dekadzie w Polsce i w Niemczech. Podczas gdy w polskich lasach dobijano „żołnierzy wyklętych”, w Niemczech w cieniu procesu norymberskiego i denazyfikacji zachodni alianci po cichu uwalniali Niemców, swoich nowych sojuszników, od odpowiedzialności za zbrodnie w czasie wojny popełnione na Wschodzie. Tak powstawały warunki, w których możliwe było (i jest) fałszujące historię przerzucanie na Polaków winy za Holokaust.

W dziale literackim prezentujemy twórczość Wojciecha Chmielewskiego, którego proza zawierająca realistyczne sceny z życia pokolenia III RP jest wyjątkowo przenikliwym i wiarygodnym świadectwem naszej współczesności. Ponadto polecamy szkic prof. Nowosielskiego o Miłoszu, zawsze aktualną refleksję nad retoryką, którą na przykładzie Gorgiasza snuje prof. Marek Hermann oraz szkic rocznicowy Jana Parysa przypominający myśl i sylwetkę o. Józefa Marii Bocheńskiego. Kto zajrzy do artykułów z działu Forum przekona się, że na deser i tym razem zostawiliśmy czytelnikom coś naprawdę dobrego.

Książka "Arcana nr 122 (2)/2015" - Andrzej Waśko (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo ARCANA. Książka posiada 207 stron i została wydana w 2015 r.

Spis treści:

Andrzej Waśko - Kultura i polityczny manicheizm
Rozmowa „Arcanów”
Andrzej Duda - Odtworzyć wspólnotę Polaków. Z kandydatem na prezydenta RP rozmawia Krzysztof Szczerski
Polska i świat: Prezydentura - przywództwo narodowe w medialnym cyrku
Jan Waszewski - Prezydenci Rzeczpospolitej na wojnie… cyfrowej
Jacek Koronacki - Wybory prezydenckie w USA
Marian Miszalski - Prezydentura nad Sekwaną: dekadencja i brak elegancji?
Wojciech Mucha - Polska wobec wojny na Wschodzie
Barbara Fedyszak-Radziejowska - Spór o ludzkie życie wciąż trwa

Leszek Długosz - Piąta wiosna

Patrząc wstecz: Powojenna dekada w Polsce i w Niemczech
Filip Musiał - Żołnierze Wyklęci - historia i współczesność
Andrzej Madela, W cieniu Norymbergi. Niemcy Zachodnie lat 1945-1955 wobec denazyfikacji

Piotr Korczak - Popołudnie z Ogniem

Otwarte teksty: Wojciech Chmielewski
Wojciech Chmielewski - Belweder gryzie w rękę (fragment)
Zawsze zostawiam swoim bohaterom furtkę nadziei - z Wojciechem Chmielewskim rozmawiają Anna Czartoryska-Sziler i Dariusz Kawa
Kazimierz Nowosielski - Raz tak, raz siak. Czesława Miłosza kłopoty z Chrystusem
Stefan Türschmid - Wspomnienie o Wilhelmie Türschmidzie

Kanon
Marek Hermann - Gorgiasz - sycylijski czarodziej słowa
Jan Parys, Nauka i wiara. Na 20. rocznicę śmierci Józefa M. Bocheńskiego

Recenzje
Tomasz Tisończyk - Siła w słabości się doskonali
Jerzy Gizella - Kresy przed potopem sowieckim (Proza Michała K. Pawlikowskiego)
Jan Owczarek - Sens polskiej wolności
Dorota Heck - Nowe kryteria
Andrzej Nowak - Wnuk na pustyni
Sebastian Drabik, Historia sowieckiej kolonii. Polska w latach 1945-1989

Forum
Tomasz Gabiś - Filozofowie za czy przeciw Europie: Lèvinas, Derrida, Heidegger, Guzzoni
Kazimierz Dadak - „Tragedii greckiej” ciąg dalszy
Elżbieta Morawiec - Szkoła Grossa i wyklęta Polska

Sprostowanie