pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Antynomie rozumu. Z dziejów filozofii niemieckiej XVIII i XIX wieku

Autor książki:

Piotr Dehnel

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
Oprawa: twarda
Ilość stron: 266 s.
Wymiar: 155x210 mm
EAN: 9788322918449
ISBN: 83-229-1844-5
Data:2001-01-06
Cena wydawcy: 30.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Rozum pozbawiony został właściwie swej drugiej strony, a przynajmniej przestaje ona być widoczna. Niepostrzeżenie, jakby ukradkiem, spełnia się przepowiednia Michela Foucault: to, co odczuwamy dzisiaj jako granicę, obcość, rzecz nie do wytrzymania, zyska serenitas pozytywności. Kto wie, czy któregoś dnia nie będzie nas określało to, co obecnie nazywamy Zewnętrzem. Będziemy tylko pytać o jego historię.

Piotr Dehnel pisze o filozofii Immanuela Kanta, Friedricha H. Jacobiego, Johanna G. Hamanna oraz Friedricha W. J. Schellinga. Wszyscy zmagali się z problemem rozumu, pragnęli wiedzieć, czym jest i gdzie są jego granice. Jakkolwiek każdy czynił to na własny sposób, łączy ich kwestia stosunku rozumu do tego, co inne: przyrody, Boga, egzystencji, doświadczenia, cielesności, uczucia, wiary. Zagadnienie zasługuje na szczególną uwagę, świadczy bowiem o oryginalności europejskiej kultury. Kto wie, czy odpowiedź na pytanie, czym tak naprawdę, w każdym ze swych hlstorycznych wcieleń, jest rozum, nie będzie tkwić w cieniu niedookreśleń i niepewności tak długo, jak długo nie będzie pomyślany także nierozum.

Książka "Antynomie rozumu. Z dziejów filozofii niemieckiej XVIII i XIX wieku" - Piotr Dehnel - oprawa twarda - Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]