pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Antykomunistycznego podziemia portret zbiorowy 1945-1956

Autor książki:

Mariusz Mazur

Dane szczegółowe:
Wydawca: Bellona
Rok wyd.: 2019
Oprawa: twarda
Ilość stron: 550 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788311158108
ISBN: 978-83-1115-810-8
Data: 2019-11-29
Cena wydawcy: 44.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Żołnierze Wyklęci, czyli bojownicy antykomunistycznego podziemia z lat 40. i 50. XX wieku, w ostatnich latach stali się bohaterami zbiorowej wyobraźni Polaków. Po dziesięcioleciach piętnowania lub przemilczania ich walka doczekała się uznania i upamiętnienia. Jest też wyraźnie mitologizowana. Dr hab. Mariusz Mazur, historyk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, proponuje nowe spojrzenie na powojenną partyzantkę - od strony mentalności jej uczestników.

Docieka, jak i dlaczego tak, a nie inaczej, myśleli i działali ludzie konspirujący po wojnie. Tworzy ich portret zbiorowy i odpowiada na ważne pytania: skąd się wzięli w podziemiu, jakie mieli pochodzenie i wykształcenie, do jakich wartości się odwoływali, czy byli religijni, czy odczuwali strach lub dumę, wreszcie o czym marzyli, jak wyobrażali sobie niepodległą Polskę i swoje w niej miejsce.

Autor nie unika też problemów kontrowersyjnych, takich jak przejawy demoralizacji partyzantów, bandytyzmu czy alkoholizmu, skłonności do agresji i przemocy. Publikacja jest nowatorska, łącząc historię i psychologię społeczną, a zarazem jest napisana w sposób przystępny dla czytelnika. Jak twierdzi w recenzji wydawniczej znany historyk Marcin Zaremba: Mariusz Mazur nie oskarża, raczej stara się zrozumieć, dostarczając materiał w sprawie. Jest to historia rozumiejąca: motywy, postawy, zachowania, a nie oskarżająca czy - druga skrajność - apologetyczna. Spodziewamy się, że książka wywoła zainteresowanie i dyskusję w środowisku historycznym i mediach.

Książka "Antykomunistycznego podziemia portret zbiorowy 1945-1956" - Mariusz Mazur - oprawa twarda - Wydawnictwo Bellona. Książka posiada 550 stron i została wydana w 2019 r.