pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Anatomia strachu. Strach, lęk i ich oblicza we współczesnej kulturze

Dane szczegółowe:
Wydawca: Ignatianum
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 590 s.
EAN: 9788376143408
ISBN: 978-83-7614-340-8
Data: 2022-05-13
58.75  85.00  26.25 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 2-4 dni

Opis książki:

Problematyka lęku i strachu nabiera dziś kulturowej - w tym artystycznej - aktualności, z reguły pod wpływem wyłaniających się realnych zagrożeń oraz potrzeby uświadomienia, wypowiedzenia i uformowania towarzyszącego im niepokoju. Strach, lęk - to emocje tyleż destrukcyjne, co twórcze. Niszczą, ale i - nieco na bazie powstałego zniszczenia - pozwalają generować teksty kultury. Przedstawienia malarskie, rzeźba, fotografia, literatura pełne są obrazów, które wyraźnie wskazują na fakt, że powstały w wyniku zmagań podmiotu ze sferą własnych emocji, wahań, stanów obniżenia nastroju. Ekspresja koloru w malarstwie, grubość kreski, jej celowa deformacja, widoczna na płótnie siła uderzenia pędzla, sposób kreowania obrazów poetyckich w liryce, elementy semantyczne konstytuujące metaforę, wszystko to dowodzi głębi przeżywania tychże stanów emocjonalnych przez artystę, ich stopnia nasilenia.

Warto też zauważyć, że kultura sama - niejako z własnej inicjatywy i niezupełnie bezinteresownie - wytwarza lęk, pielęgnuje go, rozmnaża, zagęszcza, eksploatuje. Ta produkcja lęku w kulturze i za sprawą kultury ma jednak dialektyczny rezonans. Sprawia, że kultura wikła się w niejasną, dwuznaczną grę z lękiem. Powoduje, że lęk - niejako na zasadzie rewanżu i wzajemności - produkuje kulturę.

Monografia zbiorowa pt. Anatomia strachu. Strach, lęk i ich oblicza we współczesnej kulturze stanowi próbę interdyscyplinarnego ujęcia problematyki strachu uobecniającego się we współczesnych wytworach kultury. Zamieszczone w niej artykuły zostały napisane przez psychologów, lekarzy, politologów, filozofów, literaturoznawców, filmoznawców, teatrologów, dydaktyków i kulturoznawców, reprezentujących różne ośrodki akademickie w Polsce.

(fragment Wprowadzenia)

Książka "Anatomia strachu. Strach, lęk i ich oblicza we współczesnej kulturze" - Bogusława Bodzioch-Bryła, Lilianna Dorak-Wojakowska - oprawa miękka - Wydawnictwo Ignatianum. Książka posiada 590 stron i została wydana w 2017 r. Cena 58.75 zł. Zapraszamy na zakupy!

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]